DÜNYA
Giriş Tarihi : 01-09-2023 16:38   Güncelleme : 01-09-2023 16:49

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, ABTürkiye Delegasyonunu kabul etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve beraberindeki heyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ağırladı. Görüşmede, Türkiye-AB ilişkileri başta olmak üzere küresel ve bölgesel gelişmeler üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, ABTürkiye Delegasyonunu kabul etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve beraberindeki heyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti.

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Yılmaz, "Görüşme kapsamında, Türkiye-AB ilişkileri başta olmak üzere küresel ve bölgesel gelişmeler üzerine görüş alışverişinde bulunduk." ifadesini kullandı.

Türkiye-AB ilişkilerinin köklü, çok boyutlu ve sadece Türkiye ve AB için değil, aynı zamanda bölgemiz için de hayati önem taşıdığının altını çizen Yılmaz, bu durumun en somut yansımasının da Rusya-Ukrayna savaşında bir kez daha görüldüğünü hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkiye olarak AB ile ilişkilerine yönelik siyasi engellerin bir an önce sonlandırmasını, ilişkilere yeniden ivme kazandırmayı ve yapısal diyalog mekanizmalarının sürekli açık tutmayı çok önemli gördüklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve Vize Serbestisi Diyaloğu’nun hızlandırılması bu süreçteki önemli gündem maddelerimizi oluşturuyor.

AB ile Türkiye arasındaki yakın mali işbirliğinin artırılması ve genişletilmesini de yine AB'ye katılım sürecinin temel bir unsuru olarak görüyoruz.

AB ile karşılıklı işbirliğimiz, yeşil dönüşüm, dijitalleşme, sürdürülebilir şehir içi ulaşım ve temiz enerji gibi alanlarda yeni fırsatlara olanak tanıyacaktır.

Ayrıca yıkıcı depremlerin ardından AB’nin gösterdiği dayanışma için teşekkür ediyor, 20 Mart’taki Uluslararası Donörler Konferansı’nda AB tarafından taahhüt edilen yardımların hızla gerçekleşmesini görmek istiyoruz."

AdminAdmin