EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-02-2021 17:15   Güncelleme : 18-04-2021 10:16

Sivan Dut Pekmezine coğrafi işaret

Soğukçeşme Kavurması'ndan sonra Sivan Pekmezi'ne (helaw) Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alındı

Sivan Dut Pekmezine coğrafi işaret

BNH - İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce 2018 yılında başlatılan Coğrafi İşaret Alınması çalışmaları meyvesini verdi.

Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan başvuru sonucu Sivan Dut Pekmezi, Bingöl Çobantaşı Kavurmasından sonra coğrafi işaret (mahreç işareti) alan ikinci ürün oldu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, yaptığı açıklamada, coğrafi işaretli ürünlerin, tarımsal üretimde markalaşma, tanıtım ve reklam, ürünlerin katma değerinin yükseltilmesi gibi konularda büyük avantajları olduğunu söyledi.

Kentte 2017 yılında Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Bingöl Çobantaşı Kavurmasına coğrafi işaret alındığını anımsatan Bahadır, "Biz de 2018 yılında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak ilimizde üretimi yapılan tarımsal ürünler başta olmak üzere ilimizle özdeşleşen ürünlerin coğrafi işaretinin alınması için çalışma başlattık. Yaklaşık 3 yıl süren ummalı bir çalışma neticesinde Bingöl'ümüze coğrafi işaretli ikinci ürün olarak Sivan Dut Pekmezini kazandırdık." dedi.

Bahadır, Sivan Dut Pekmezini diğer dut pekmezlerinden ayıran önemli özellikleri bulunduğunu, bunlardan en önemlilerinin, dutların sadece sivan bölgesindeki köylerden toplanması olduğunu aktardı.

Sivan helvasının bazı özelliklerini, ısı gücü yüksek ve yağ oranı düşük olduğu için pişirme esnasında is yapmayan meşe odunu kullanılması, üretiminde ahşap kaşık ve karıştırıcı kullanılması, hasat esnasında dutların bez sergiler üzerine silkelenmesi ve yere değdirilmemesi, dut bahçelerinde sadece çiftlik gübresi kullanılması ve kimyasal gübre, ilaç kullanılmaması olarak anlatan Bahadır, şunları belirtti:

"Coğrafi işaretini aldığımız Sivan Dut Pekmezinin yanında ilimizde üretimi yapılan ürünler için de coğrafi işaret çalışmalarımız devam etmektedir. İlimizin coğrafi işaretli ürün sayısını artırarak ilimizin tanıtımına katkı sunmak, tarımsal ürünlerimizin katma değerini yükseltmek ve üreticimizin refah seviyesini artırmak için çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. . Ben bu vesile ile bu projede görev yapan ve katkı sunan tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sivan Dut Pekmezi Coğrafi İşareti ilimize hayırlı olsun."