Bingöl'de, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 101. yıl dönümü kutlamaları kapsamında, Hükümet Konağı Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Atatürk Anıtı'na sırasıyla Bingöl Valiliği ve diğer kurumların çelenkleri çelenkleri sunuldu..

Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, diğer kurumlar, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile diğer ilgililerin katıldığı törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Yapılan törenin ardından Vali Usta, 49. Komando Tugay Komutanı Piyade Albay Gazi Sever ve Belediye Başkanı Erdal Arıkan, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 101. yılı kutlama programı kapsamında Valilik Makamında bayram tebriklerini kabul etti.

 

Bingöllü siyasetçi ve bürokratlar da sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımla, 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz'ın mesajı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, tarihi sayısız zaferlerle dolu aziz milletimizin yeniden doğuşunu müjdeleyen, Anadolu’nun ilelebet Türk Yurdu olduğunu tüm dünyaya ilan eden büyük zaferin 101. yıl dönümünü kutladı.

Yılmaz, mesajının devamında şu ifadeleri kullandı:

"30 Ağustos 1922’de milletimiz, asırlarca içinde taşıdığı hür yaşama arzusu, azim ve inanmışlıkla, vurulmak istenen prangaları söküp atmış, dünya tarihine yeni bir yön kazandırmıştır.

Anadolu’yu vatan kılmak uğruna ödenen bedeller, mazimizden aldığımız güç, milletimizin üstün cesaret ve feraset anlayışı bağımsızlığımızın en büyük güvencesidir.

Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken 101 yıl önceki adanmışlık ve kararlılıkla daha da gelişmiş, kalkınmış müreffeh bir Türkiye’yi inşa ve ihya etme hedefiyle durmadan, yorulmadan çalışıyoruz.

İstiklal ve istikbalin yüzyılında ülkemizi önümüzdeki asrın lider ülkesi yapmak için, Büyük ve Güçlü Türkiye hedeflerimize hep birlikte azimle, şevkle yürümeye devam edeceğiz.

Kurtuluş Savaşı’mızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu toprakları canı pahasına koruyan ve bu uğurda şehit düşen tüm kahramanlarımızı saygıyla, şükranla yâd ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun."

Bingöl Valis Usta'nın mesajı

Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, uğrunda büyük bedeller ödeyerek ordu-millet kenetlenmesiyle kazanılan ve milletimizin bağımsızlık fikrinin ölmez bir abidesi olarak tarihteki yerini alan 30 Ağustos Zafer Bayramı, milletimizin hiçbir şekilde vatanın bölünmez bütünlüğünden ve bağımsızlığından ödün vermeyeceğinin, milli birlik ve beraberlik şuuru içinde sonsuza kadar bağımsız ve onurlu bir şekilde yaşayacağının en büyük delili olduğunu bildirdi.

Vali Usta, "Bu eşsiz zaferin yegane ilham kaynağı; genç yaşlı, kadın erkek birbirine kenetlenmiş bir milletin vatanına, özgürlüğüne ve değerlerine olan tükenmez aşkı ve sarsılmaz inancıdır. Dünden bugüne ve yarınlara bu kadim duygular milletimizi daima güçlü ve dimdik ayakta tutmuş, tarihin oyun kurucu öznesi yapmıştır.

Dahili ve harici bedhahlar daima bilmelidirler ki, Türkiye Cumhuriyeti, ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür. Bu topraklar üzerinde Cumhuriyetimiz sonsuza kadar payidar kalacak ve ay-yıldızlı bayrağımız ilelebet dalgalanacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan, ülkemizin milletiyle bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, bütün vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum." ifadelerini kullandı.