Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanlığı ile Bingöl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından "Engelli Bireylerin Toplumsal Beklentileri" Konferansı düzenlendi.

Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Mücahid Korkutata, üniversite gerçekleştirilen konferansta, yaptığı konuşmada, öğrencilere engelli bireylerin kaşılaştığı sorunları aktardı.

Konferansla ilgili açıklama yapan Korkuata, sağlık hizmetleri bölümü öğrencileri ile gerçekleştirilen konferansta engelli bireylerin yaşadığı zorlu koşullar ve  sivil toplum örgütü olarak yaptıkları çalışmaları anlattığını bildirdi.

"Engelli Bireylerin Toplumsal Beklentileri" hakkında üniversite öğrencileriyle oldukça verimli bir program gerçekleştirdiklerini ifade eden Korkutata, şunları kaydetti:

"Sivil toplum yapısının vatandaşlarla buluşunca ne kadar etkili olduğunu gözlemliyoruz. Geçen hafta ise  lise öğrencilerimizle buluşup çeşitli farkındalık etkinlikleri gerçekleştirmiştik. Amacımız toplumun tamamına sirayet ederek engeli vatandaşlarımızın önündeki sorunları kaldırarak engelsiz bir şehir inşa etmektir.

Kamu binalarının erişime uygun olmayışı, yerel yönetimlerin bir türlü gerçekleştiremediği erişim sorunu engelli bireylere yönelik etkinliklerin yetersizliği, toplum bilincinin oluşmaması, eğitim, istihdam gibi konular ele alınarak çözüm yolları ile beraber dernek faaliyetlerimiz hakkında deneyim ve bilgilerimizi aktardık. 

Organizasyonu düzenleyen kıymetli hocalarımız Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Doç . Dr. İkram Orak, engelli bakım ve rehberlik programı öğretim görevlisi Hanife Çelik ve işaret dili eğitmeni Metin Bezen hocama katkılarından ötürü teşekkür ediyorum. Çalışmalarımızı büyük bir kararlılıkla durmadan sürdüreceğiz."