GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-04-2021 09:42   Güncelleme : 02-04-2021 09:42

Polat'an "Dünya Otizm Farkındalık Günü" mesajı

Polat'an

BNH -  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Aydın Polat, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Polat,mesajında, 2 Nisanın tüm dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak ve otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler bulmak amacıyla 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edildiğini hatırlattı.

Otizmli bireylerin sosyal ilişkilerde, iletişim kurmada, davranış kalıpları oluşturmada sorunlar ve bilişsel gelişimde gecikmeler yaşadıklarını aktaran Polat, "Her insan dünyaya farklı özelliklerle gelir. Herkesin kendine has fiziksel, duygusal ve sosyal yapısı vardır. Tüm insanlık için gerekli olan eğitim, otizmli çocuklarımız için aynı zamanda bir tedavi yöntemi olduğundan otizmli çocukların eğitimi büyük önem arz etmektedir. Bu açıdan erken teşhisle birlikte verilecek özel eğitim onları toplumsal hayata kazandıracaktır." ifadelerini kullandı.

Polat, otizmli bireylerin sosyal yaşama katılabilmeleri için tüm kamu ve özel kurumlar, sivil toplum kurumları ile “Otizmin Farkındayız, Çözümde Bir Aradayız” düsturuyla çaba sarf etmeye devam edeceklerini ifade ederek, mesajını şöyle tamamladı:

"Bu vesileyle, Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizme dair toplumsal farkındalığın ve duyarlılığın artırılmasını temenni ediyor; otizmli çocuklarımıza, yetişkinlere ve ailelerine sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum."