MAGAZİN
Giriş Tarihi : 25-03-2021 14:06   Güncelleme : 25-03-2021 14:06

Komik tabelalar: Zazaca "Hırsızlar Deresi" Türkçesi "Doğrular"

Komik tabelalar: Zazaca

BNH - Dünyada ve ülkemizda çok sayıda ilginç ve güldüren köy isimleri var. 

Bingöl'ün Genç ilçesi Yayla köyüne bağlı Doğrular mezrası tabelesi da hem güldürüyor hem de düşündüyor. Tabelada Türkçe "Doğrular" Zazaca ise "Hırsızlar Deresi" yazıyor. Zazaca bilmeyenler tabelada bir ilginçlik görnüyor, fark etmeden geçip gidiyor. Ancak Zazaca bilenler ise yoldan geçerken tabelayı fark edip geri dönüyor, önünde fotoğraf çektiriyor ve gülümseyip oradan uzaklaşıyor.

Şimdi gelelim tabelanın gerçek hikayesine:

Köyün yaşlılarının aktardığına göre yıllar önce bölge çok dağlık olduğundan kervanlar o dereden ancak geçit bulabiliyorlarmış. Bunu fark eden hırsızlar ise tek geçit yeri olan bu dereyi mesken tutarak burada kervanları, göçerleri soymuşlar. Gel zaman git zaman buranın adı bölgede "Hırsızlar Deresi" olarak nam salmış ve günümüze kadar gelmiş.

Daha sonra bölgeye yerleşen insanların kurduğu mezraya Doğrula adı verilmiş. Böylece "Hırsızlar Deresi" olmuş "Doğrular"

Türkiye'de bazı komik köy isimleri

Türkiye'ki bazı ilginç köy isimleri var ki, insanın içindeki hevesi ve özlemi yok ediyor. Hatta bazı köy isimleri düşman başına denmesine neden oluyor. İşte bazen güldüren bazen de “yok artık” dedirten birbirinden garip köy isimlerinden bazıları:

Amasya – Vermiş Köyü
Ankara – Gebeler Köyü
Antalya – Çakış Köyü
Balıkesir – Çakallar Köyü
Çanakkale – Çıplak Köyü
Edirne – Büyükdöllük Köyü
İzmir – Otuzbirler Köyü
Kocaeli – Gebeşler Köyü
Kırıkkale – Cinali Köyü
Manisa – Dingiller Köyü
Mersin – Malaklar Köyü
Mersin – Yalamık Köyü
Sivas – Döllük Köyü
Şanlıurfa – Tantana Köyü
Şanlıurfa – Gerdek Köyü
Şanlıurfa – Yumurtalık Köyü