HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpay, "Allah’ın izniyle fedakâr halkımızla beraber bu günleri de atlatacağımıza inanıyoruz. Gün birlik ve dayanışma günüdür." dedi.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depreme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Alpaya, partisinin il, ilçe teşkilatı ve kadın kolları ile koordineli bir şekilde deprem sonrası başlatılan faaliyetlerinin sürdüğünü belirterek, depremin yıkıcı etkisi nedeniyle yardım faaliyetlerinin koordineli ve zamana yayılmış bir şekilde uzun süre yapılması gerektiğini söyledi.

Alpaya, şunları kaydetti:

"Kıymetli hemşerilerim, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli art arda gelen 2 büyük deprem 10 ilimizi etkiledi. Bu vesileyle vefat edenlere Allah'tan rahmet yaralılara da acil şifalar diliyor enkaz altındaki kardeşlerimize de selamet diliyoruz. Vefat edenlerin Yakınlarına Rabbimizden sabırlar diliyor, halkımızın başı sağ olsun diyoruz. Depremin ilk saatlerinden itibaren, il ve ilçe teşkilatlarımızla beraber, kadın kollarımız ve gençlik kollarımızla birlikte sahaya indik. İlk andan itibaren hızlı bir şekilde deprem koordinasyon merkezimizi kurduktan sonra Alo destek hattımızı kurup duyurusunu yaptık. Sonrasında Bingöl ilimiz hakkında hızlı bir şekilde saha taraması yapıp ilimizle ilgili genel bilgi edinmeye çalıştık."

Depremin Bingöl’deki etkisine de değinen Alpaya, “Aldığımız verilere göre Genç ilçemizin servi köyü ve Adaklı İlçemizde bazı yapılarda hasar olduğu bilgisini aldık. Allah’a hamd olsun ki ilimizde can kaybı yaşanmadı. Ardından Genel Merkezimizin koordinesiyle diğer deprem bölgelerinden de bilgi aldık.” dedi.

"Bugün birlik ve dayanışma günüdür" diyen Alpaya, herkesin elindeki imkanlarla seferber olması gerektiğini ifade ederek, "Tüm kardeşlerimizi kan alma merkezlerine kan vermeleri için yönlendirdik. Tüm üye ve gönüllülerimizden STK’lar ile yardım çalışmaları olan bölgelere gitmeleri, nerede bir eksik varsa eksiği tamamlamaları veya çalışma olmayan yerlerde yardım faaliyetleri başlatmalarını istedik." diye konuştu.

“Çalışmalarda aktif rol alıp depremzede kardeşlerimizin yanında olduk”

Deprem bölgesine yapılan ve yapılacak olan yardımlarla alakalı açıklamalarda da bulunan Alpaya, konuşmasına şöyle devam etti:

“Halktan gelen yardımların deprem bölgelerine iletilmesi noktasında, Allah’a hamdolsun ki bu çağrımızın ardından tüm üye ve gönüllerimiz çeşitli kurumlar ve STK’larla koordineli bir şekilde yardım kuruluşlarında aktif olarak çalışıp buralarda gerek koordine etmiş gerekse de çalışmalarda öncülük edip halkımızı bu konuda teşvik etmişlerdir. Deprem faaliyetleri kapsamında Bingöl Valiliği, Belediye koordinasyon merkezi, Kızılay kan merkezi, KYK Müdürlüğü, İl Afad müdürlüğü ve ilgili kurumları ziyaret edip çalışmalar hakkında bilgi aldık. Ayrıca ilimizde misafir edilen depremzede kardeşlerimizi evlerinde ziyaret edip, sorun ve sıkıntılarını dinleyip ilgili STK‘larla koordine olup gidermeye çalıştık. Bu kapsamda çalışmalarımız devam ediyor.”

“Depremzede halkımızın yanında olan alicenap halkımıza teşekkür ederiz”

Alpaya, “Tekrardan şunu belirtmek isterim ki gün birlik ve gün dayanışma günüdür. Allah’ın izniyle fedakâr halkımızla beraber bu günleri de atlatacağımıza inanıyoruz. Depremde şu veya bu şekilde depremzedelerin acısını yüreğinde hissetmiş alicenap halkımızın göstermiş olduğu fedakârlık ve yapmış oldukları yardımlardan ötürü Allah kendilerinden razı olsun diyoruz. Ve özellikle depremde arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan ekiplere ve onlara yardım eden STK ve sivil inisiyatiflere de ayrıca teşekkür ederiz. Rabbim beterinden korusun. Şunu da ekleyelim ki depremin yaraları henüz sarılmış değil, yardımların organize ve zamana yayılmış şekilde yapılması ve sürdürülmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Miraç kandili mesajı da veren Alpaya, “İçinde bulunduğumuz miraç kandili bilindiği üzere efendimiz aleyhisselamın hüzünlü olduğu zamanda Allah’ın lütfu ile vuku bulmuştur. Bu vesile ile hüznümüzün sevince gark edileceği duasıyla tüm halkımızın ve İslam aleminin Miraç Kandil’ini tebrik eder hayırlara vesile olmasını yüce Rabbimizden niyaz ederiz.” İfadelerinde bulundu.