Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyet gösteren Fırat Kalkınma Ajansı (FKM) tarafından Bingöl’de üreticilere yönelik "Süt Hayvancılığı ve Kooperatifçilik” eğitim programları düzenledi. 

İnsan odaklı kalkınma anlayışı ilkesi ile çalışmalarına devam eden Fırat Kalkınma Ajansı, hem bölge hem de ülke ekonomisinin gelişmesinde önemli bir yeri olan tarımsal üretimin geliştirilmesini hedefleyen çalışmalarına devam ediyor. 

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, yaptığı açıklamada, Bingöl’de üreticilerimize yönelik güzel bir eğitim programı düzenlediklerini belirterek, şöyle konuştu: 

"Her bir köyümüzde ikişer gün gerçekleştirilen eğitimlerde, hayvan beslenmesi, refahı, sık görülen hayvan hastalıkları ve üreme sağlığı konuları ile birlikte üreticilere üretimin belki en önemli tamamlayıcı ayağı olan kooperatifçilik konusu uzman desteği ile anlatılmaktadır. 24 Kasım 2021 tarihinde başlayan eğitimler çerçevesinde şuana kadar Bingöl ili merkeze bağlı Garip, Kumgeçit, Çeltiksuyu, Ekinyolu ve Sudüğünü köylerinde yaklaşık 200 üreticiye eğitim verildi. Aralık ayı sonuna kadar devam edecek olan eğitim programında toplamda 10 köyde 350 üreticimize ulaşmayı hedefliyoruz. Program kapsamında ayrıca yüklenici firmanın veteriner hekimleri, üreticilerin talepleri doğrultusunda ücretsiz olarak ahırları ziyaret edip yerinde danışmanlık hizmeti de vermektedir. Eğitim programımızın üreticilerimiz, ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum."