EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-02-2021 18:17   Güncelleme : 20-02-2021 18:17

Esnaf ve sanatkara kira ve gelir desteği

Esnaf ve sanatkara kira ve gelir desteği

BNH - Ticaret Bakanlığı tarafından koronavirüs salgını nedeniyle esnafa verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğe göre destek programı kapsamında; gelir kaybı desteği ve kira desteği olmak üzere iki şekilde destek sağlanacağı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, 

Detsek programından yararlanmak isteyenlerin 31 Marta kadar e-devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden elektronik ortamda müracaat yapmaları gerektiği aktarılan açıklama şöyle:

"14.12.2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetini tesis ettirenler kira desteği sürecinde; başvuru sahiplerinden belirlenen süre içerisinde kira sözleşmesi ve 2020 yılında yapılan kira ödemelerine ilişkin ödeme belgesi gibi kanıtlayıcı belgelerini e-devlet üzerinden elektronik ortamda yükleyecektir. Kiracı, işyeri adresini ve banka hesap numarasını (IBAN) doğru yazmalıdır.
Kira Desteği başvuruları Ticaret İl Müdürlüğümüz tarafından Bakanlıkça belirlenen kurallar çerçevesinde değerlendirilecektir. e-devlet üzerinden giriş yapamayan esnaf ve sanatkârlarımız, gerçek kişi tacirler belgelerini, e-devlet şifrelerini ve adlarına ait İBAN numaralarını getirmeleri halinde Bingöl Ticaret İl Müdürlüğü personelİ tarafından yardımcı olunacaktır. Başvuruları olumlu neticelenen esnaf ve sanatkarlarımıza ve gerçek kişi tacirlere destek ödemeleri 3 ay süreyle kendilerine ait banka hesap numaralarına (IBAN) yapılacaktır. 
İlimizde kira desteğine müracaat edip başvurusu bulunan ve başvurusu ile ilgili itiraz süreci devam eden 360 esnafımızın işlemleri devam etmektedir. 

Kira desteği için gerekli evraklar imzalı kira sözleşmesi ve 2020 yılına ait bir adet banka dekontun ivedilikle e-devlete yüklenmesi gerekmektedir.

İlimizde gelir desteği için hak sahibi 629 adet esnafımızın henüz başvuru yapmadığı tespit edilmiş olup,  gerekli şartları taşıyan hak sahibi esnafımızın e-devlet üzerinden müracaatta bulunmaları önemle duyurulur. 
Kira desteği ve gelir kaybı desteği için e-devlet erişim imkanı olmayan esnafımızın bağlı bulundukları odaya veya muhasebecisine şahsen başvurmaları halinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Esnafımız ihtiyaç duydukları bütün durumlarda detaylı bilgi için Bingöl Ticaret İl Müdürlüğüne bizzat veya 0426 213 1089 nolu numaradan ulaşılabilirler."