KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 31-05-2021 15:08   Güncelleme : 31-05-2021 15:51

Cezaevleri için kitap kampanyasına start verildi

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığınca ceza infaz kurumlarındaki kütüphaneler için başlatılan kitap bağışı kampanyası için tören düzenlendi

Cezaevleri için kitap kampanyasına start verildi

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığınca, "Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağışı Kampanyası" başlatıldı.

Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında “Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkelerinde Kütüphane Kurulmasına İlişkin İş Birliği Protokolü” kapsamında başlatılan kitap bağışı kampanyasının başlatılması amacıyla Bingöl Adliye Sarayı'nda tören düzenlendi.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı Ümit Uslu, törende yaptığı açıklamda, bugüne kadar yapılan bilimsel araştırmaların  eğitim öğrenim düzeyi ile okuma alışkanlığının bireyin toplumsal beklentilere uygun davranış sergilemelerinde önemli bir etmen olduğu gibi, sosyalleşip topluma yeniden kazandırılmalarında da etkili olduğunu söyledi.

Türk Ceza Adalet sisteminde de benimsendiği üzere, suç ve suçlularla mücadelede esas olan iki kriterin, yeniden suç işlenmesinin önlenmesi ve hükümlünün topluma yeniden kazandırılması olduğunu savunan Başsavcı Uslu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu amaç doğrultusunda Ceza İnfaz Kurumlarımızda, hükümlülere yönelik verilen sosyalleştirme programlarının yanı sıra, eğitim öğretim programları ile de topluma yeniden kazandırılmaları hedeflenmektedir. Kitap okumaya yönlendirme ve kitap okuma programları ile ceza infaz kurumlarımızda bulunan hükümlülerimizin bilinçlenmeleri, kaliteli zaman geçirmeleri ve cezasının infazından sonra topluma yeniden bilinçli bir birey olarak kazandırılmaları sağlanmaktadır. Hali hazırda ülkemiz genelindeki tüm Ceza İnfaz Kurumlarında kütüphane hizmeti verilmektedir. En son 2020 yılı verilerine göre, hükümlü ve tutuklularca Ceza İnfaz Kurumu Kütüphanelerinden yaklaşık 1 milyon adet kitap ödünç alınmıştır."

Başsavcı Uslu, kitap çeşitliliğinin artırılması, hükümlülerin kütüphaneleri daha etkin olarak kullanabilmeleri ve daha fazla kitaba erişim sağlayabilmeleri amacıyla, Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan "Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkelerinde Kütüphane Kurulmasına İlişkin İş Birliği Protokolü" kapsamında, "Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası" süreci başlatıldığın belirtti.

Bütün vatandaşları kampanyaya kitap bağışı yapmaya davet eden Uslu, "Kitap Bağış Kampanyasına katılmak isteyen bağışçılarımız 31.05.2021 – 16.06.2021 tarihleri arasında Bingöl Adalet Sarayı zemin kat ve Kalium AVM giriş katında kurulacak olan bağış standına kitaplarını teslim edebilirler. Unutulmamalıdır ki, bağışlanan her kitap, bir umut olabilir." diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Başsavcı Uslu,  Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Taş, Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi Müdürü Tahsin Yağcı ile Kültür ve Turizm İl Müdürü Kasım Barman kampanyaya kitap bağışında bulundu.