Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, İçişleri Bakanlığı tarafından hizmete alınan ve düzensiz göçmenlerin tespitini kolaylaştıran Mobil Göç Noktası Uygulaması kapsamında Bingöl’de hizmet vermeye başlayan Mobil Göç Noktası aracını inceledi.

 Vali Yardımcısı Malik Çalışır ve İl Göç İdaresi Müdür Vekili  Akif Esen ile Türk Telekom Müdürlüğü önünde konuşlandırılan Mobil Göç Noktası aracını gezen Vali Usta, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Usta, düzensiz göçle mücadele kapsamında hayata geçirilen “Mobil Göç Noktası” uygulamasının 30 Mayıs 2024'ten  itibaren Bingöl'de hizmet vermeye başladığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı tarafından ilk olarak 19 Temmuz 2023'te İstanbul’da, 1 Aralık 2023'te ise tüm büyükşehirlerde başlatılan Mobil Göç Noktası uygulamasının Türkiye geneline yayıldığını hatırlatan Vali Usta, "Düzensiz göçmenlerin tespitini kolaylaştıran ve hızlandıran Mobil Göç Noktası aracı, ilimiz Bingöl’de de faaliyete geçti. 7/24 sahada olan Mobil Göç Noktası araçlarıyla düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığıyla daha etkin mücadele edilmesi hedeflenmektedir." dedi.

Vali Usta, Bingöl'de geçici koruma kapsamında 1.217, ikamet izni kapsamında 346, uluslararası koruma kapsamında 81 yabancı olmak üzere toplam kayıtlı 1.644 yabancı şahıs bulunduğunu blirterek, şöyle konuştu:

"İlimiz Doğu-Batı geçiş güzergâhı üzerinde yer aldığından düzensiz göçle mücadele kapsamında kolluk birimlerimiz tarafından denetimler sürekli olarak gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda 2024 yılı içinde 16 düzensiz göçmen hakkında işlem yapılarak sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezlerine sevk edilmişlerdir.

Ayrıca, 2024 yılı içinde göçmen kaçakçılığı ile mücadele kapsamında kolluk birimlerimizce 4 adet operasyon gerçekleştirilmiştir. Bu operasyonlarda 5 organizatör hakkında işlem yapılmış olup 2’si adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, 2’si tutuklu bulunmakta, 1 araca ise el konulmuştur.

Düzensiz göçle mücadele kapsamında gerçekleştirilen uygulama ve denetimlerde güvenlik güçleri, düzensiz göçmen olduğundan şüphelendikleri kişilerin kimliğini kontrol ediyor. Kimliğini ibraz edemeyen yabancılar gerekli kontrollerin sağlanması amacıyla Mobil Göç Noktası aracımıza davet ediliyor. Burada İl Göç İdaresi Müdürlüğü personeli tarafından Göç-Net veri tabanı üzerinden biyometrik verilere ilişkin parmak izi sorgulaması yapılıyor. Yasal kalış hakkı olmadığı belirlenen yabancılar, sınır dışı işlemleri için Bingöl İl Göç İdaresi Müdürlüğümüze teslim ediliyor. Bununla birlikte farklı ilde kayıtlı olup ilimizde bulunduğu tespit edilen yabancılar kayıtlı oldukları şehirlere yönlendiriliyor.  Uygulamayla yabancıların yasal kalış haklarının olup olmadığı çok kısa bir zaman içerisinde tespit edilmektedir."