Erdemir Madencilik, Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Servi bölgesi Avnik demir madenleri bölgesinde yapılan sondaj çalışmalarında yaklaşık 300 milyon ton demir cevheri buldu. Erdemir, bulunan rezervin işlenmesi için demir madeni sahasında peletleme tesisi kurulmasına karar verdi.

Erdemir tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen açıklamada, şirketin bağlı ortaklıklarından Erdemir Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Ermaden) adına ruhsatlı Bingöl-Avnik demir madeni sahasında yapılan sondaj çalışmaları sonucunda yoğun cevherleşme tespit edildiği bildirildi.

Şirketin söz konusu demir cevherini işlemek için peletleme tesisi kurulmasına karar verdi.

Toplam demir cevheri rezervi yaklaşık 300 milyon ton olan bu yatırımın yaklaşık maliyetinin de 550 milyon dolar olduğu duyuruldu.

Açıklamada, yıllık 3 milyon ton pelet üretim kapasiteli tesiste demir cevheri rezervi kapsamında 100 milyon tonu aşkın pelet üretimi hedeflendiği aktarıldı.

OYAK Genel Müdürü ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Savaş Erdem, Bingöl’deki yatırımın Türkiye ekonomisi için oluşturacağı değere dikkat çekerek, pelet üretiminde kendine yetebilir rezerv yapısına sahip olmak hayati önem taşıdığını söyledi.

Bingöl’deki demir cevheri maden işletmesinde yapılacak bu stratejik yatırımla geriye entegrasyonda büyük bir adım atarak en önemli ham madde kaleminde dışa bağımlılığı ciddi anlamda azaltacağını savunan Erdem, "Aynı zamanda yıllık üretilecek 3 milyon ton peletin bugünkü fiyatlar ile yıllık 600 milyon dolarlık ithalatı azaltıcı etkisi yanında, Erdepmir’e de yıllık 200-250 milyon dolarlık ilave brüt kârlılık kazandıracağını öngörüyoruz. Hedeflenen 100 milyon tonluk pelet üretim tonajı ile şirkete sağlayacağı katkının yanında ithalatı azaltıcı etkisiyle ülke ekonomisine vereceği fayda, çok önemli değer oluşturacaktır. Erdemir’in çelik sektöründeki gücü, birikimi ve Ermaden’in madencilik alanındaki uzmanlığıyla kurulacak tesis, OYAK Grubu Şirketlerinden Erdemir’in ihtiyacının büyük kısmının milli ve yerli kaynaklardan karşılanmasını sağlayacak. Bu yatırımın ülkemiz ekonomisine, paydaşlarımıza ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.