EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-08-2021 12:47   Güncelleme : 20-08-2021 13:09

Bingöl'de 1 milyon 200 bin yavru balık sulara bırakıldı

Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğünde, il genelindeki göl, gölet ve baraj göllerine, 1 milyon 200 bin yavru sazan balığı salındı. Tarım ve Orman Bakanlığının,Su Kaynaklarını Balıklandırma Projesi kapsamında Keban Su ürünleri Tesisilerinde üretilen yavru sazanlar, Özlüce, Kiğı, Yukarı Kaleköy, Aşağı Kaleköy, Beyhan 1, Pembelik, Gülbahar, Gayt baraj gölleri ile Karlıova Kale, Servi ve Çaytepe böletlerine bırakıldı.

Bingöl'de 1 milyon 200 bin yavru balık sulara bırakıldı

Tarım ve Orman Bakanlığının, Su Kaynaklarını Balıklandırma Projesi kapsamında Keban Su ürünleri Tesisilerinde üretilen 1 milyon 200 bin yavru sazan Bingöl'e getirildi.

Tankerler kentte getirilen yavru sazanlar, Bingöl Vali Yardımcıı Fatih Kaya, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz ile İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır'ın katılımıyla, Özlüce, Kiğı, Yukarı Kaleköy, Aşağı Kaleköy, Beyhan 1, Pembelik, Gülbahar, Gayt baraj Gölleri ile Karlıova Kale, Servi ve Çaytepe göletlerine bırakıldı.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz,su kaynaklarının balıklandırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, bu yıl 50 milyon civarında bir sazan balığı yavrusu ürettiklerini söyledi.

İlki Elazığ'da başlatmak üzere 18 ille dağıtımını gerçekleştirdiklerini aktaran Yılmaz, "Bugün de burada 1 milyon 200 bin civarında yavru balıkla Bingöl ilinde bulunan su kaynaklarının balıklandırılmasını gerçekleştiriyoruz. Balıklandırmadaki asıl amacımız, bu bölgede yaşayan insanların hem geçim kaynağını hem burada bir istihdam oluşturulması hem de spor yapma amacıyla bu faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz." dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Bahadır da il genelindeki baraj ve göletlere yavru sazanların bıraktıklarını söyledi.

Amaçlarının hem istihdamın arttırılmasını hem de sportif avcılığın yaygınlaştırılması olduğunu ifade eden Bahadır, şunları kaydetti:

"Bakanlığımız tarafından su kaynaklarının balıklandırılması projesi kapsamında bugün ilimizde 12 noktaya 1 milyon 200 bin adet yavru sazan balığımızı bıraktık. Bu sazan balıklarımız Elazığ ilimiz Keban Su ürünleri Araştırma Enstitüsü tarafından üretilmiş olup, ilimize tahsis edilmiştir. Balıklarımızın bırakılmasıyla birlikte ana hedefimiz, doğal stoklarımız ıslahı, kapasitenin arttırılması, zenginleştirilmesi. Yine bunun yanında balık popülasyonunun artırılarak su ürünlerinin istisaririnin sağlanması, sportif amaçlı avcılığın geliştirilmesi, biyolojik koruma gibi faydalar sağlanmış olacaktır. Bingöl ilimizde de bugün 12 noktamızda bu balıklandırma çalışması yapıldı. İlimiz genelinde 2021 yılında Yukarı Kaleköy, Özlüce ve Kiğı baraj göllerimizin bulunduğu yerlerde 3 adet su ürünleri kooperatif kurulumunu gerçekleştirmiş olduk. Bu şekilde de yetiştiricilik yapılarak istihdamında bu alanlarda geliştirilmesini sağlamayı amaçlıyoruz. İlimiz son dönemlerde su ürünleri yetiştiriciliği açısından bir ivme kazanmış durumda. İnşallah en kısa zamanda bu çalışmaların da sonuç vermesiyle birlikte avcılık anlamında da bu ivmeyi yakalamış olacağız."

AdminAdmin