Yeni hizmet binasında hizmet veren Bingöl 100. Yıl İl Halk Kütüphanesi, araştırmacı ve kitap tutkunlarını bekliyor.

Bingöl 100. Yıl İl Halk Kütüphanesi Müdürü Muhammed İnan İşlek, yaptığı açıklamada, Türkiye'de halk kütüphanelerinin Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak hizmet verdiğini hatırlatarak, kütüphanelerin, halkın kütüphane ile ilişkilerini artırarak okuma ve araştırma alışkanlığını geliştiren, düşünce ve bilgi ürünlerinin insanlar arasında paylaşılmasını sağlayan kuruluşlar olduğunu belirtti.

Bingöl İl Halk Kütüphanesi'nin 2024 yılı başından itibaren yeni ve modern hizmet binasında okuyucu hizmeti vermeye başladığını aktaran İşlek, başladığı tarihten itibaren 70 bin okuyucuya kütüphanecilik hizmeti verildiğini bildirdi.

İşlek, vatandaşları kütüphaneye davet ederek, "Bingöl İl Halk 100. Yıl İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğünde 65.000 kitap, her yıl aboneliği değişen 100 adet güncel dergi, 0-3 yaş bebek ve çocuk bölümü, görme engelliler bölümü, atölyeler, kent arşivi, 750 kişilik sessiz ders çalışma kapasitesi vb. mevcuttur. Ayrıca kullanıcılarımıza sınırsız ve ücretsiz internet hizmeti verilmektedir.
Düzenli olarak okumanın; kelime dağarcığının geliştirdiği, empati yeteneğinin artırdığı, zeka kapasitesinin artırdığı, bilgi ve kültür seviyesinin artırdığı, odaklanmayı ve
öğrenmeyi kolaylaştırdığı husussunda çok fazla araştırma ile teyit edilmiştir. 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılının bittiği bu dönemde özellikle öğrencilerimizi,
velilerimizi, öğretmenlerimizi ve toplumun her kesimini 26.150 üyesi olan kütüphane ailesinin yeni üyeleri olmaya, kütüphanede zaman geçirmeleri ve kütüphaneye üyelikleriyle ücretsiz kitap ödünç hizmeti almaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.