GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-09-2021 17:29   Güncelleme : 17-09-2021 17:29

Adnan Menderes'in 60. ölüm yıl dönümü

AK Parti Bingöl İl Başkanlığınca, 17 Eylül 1961'de idam edilen merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının idam edilişinin 60’ıncı yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yapıldı 

Adnan Menderes'in 60. ölüm yıl dönümü

AK Parti Bingöl İl Başkanlığı İnsan Hakları Birimi tarafından Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının idam edilişinin 60’ıncı yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yapıldı. 

AK Parti Bingöl İl Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Birim Başkanı Muhittin Değişmen tarafından okunan basın açıklaamasında, iktidara gelen Demokrat Parti’nin Türkiye’ye çağ atlattığı, milletin milli, manevi değerlerini iade-i itibar ettiği, tek parti rejiminin ülkemize yaşattığı en büyük zulüm olan Türkçe Ezanı özüne döndürdüğü vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Takvimler 27 Mayıs 1960’ı gösterdiğinde, milli iradenin yüksek teveccühü ile dönemin tek parti zihniyetini geride bırakarak iktidara gelen Demokrat Parti, darbeci, vesayetçi zihniyet tarafından alaşağı edilmiştir. 1961 Eylül’ünde ise Adnan Menderes ve arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile Maliye Bakanı Hasan Polatkan mizansen yargılamalar sonucu idam sehpasına çıkarılmış, aileleriyle helalleşmelerine dahi izin verilmeyen milletin evlatları, idam sehpasında bile Milletimizin saadetini düşünerek hayata veda etmişlerdir. 27 Mayıs’ta başlayan darbeler 12 Eylül, 12 Mart, 28 Şubat ile devam etmiş ve milletimize büyük zararlar vermiştir. Yalnızca milletin evlatları değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti karanlığa gömülmek istenmiştir.

27 Nisan E-Muhtırası, 15 Temmuz Darbe Girişimi ile uyandırılmaya çalışılan bu karanlık odaklar, Aziz Milletimizin 15 Temmuz Gecesi gösterdiği kararlılık ile sekteye uğratılmış ve ilelebet engellenmiştir. Türkiye’de darbeler tarihi bir daha açılmamak üzere 16 Temmuz sabahı itibariyle kapanmıştır. Sahneye koyulmak istenilen oyunlara, Türkiye’ye diz çöktürmek istenen her eyleme karşı milletine ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir.

Kişiler değişse de asırlardır süregelen oyunların farkında olan bizler halkımız ile birlikte Hak mücadelemizi sürdürmeye, ülkemizi her çeşit saldırıya karşı müdafaa etmeye devam edeceğiz. 17 Eylül karanlık gecesinin 60’ıncı yılında, surda bir gedik açarak nesillere yol veren, daha demokratik ve özgür bir ülkede yaşayabilmemiz için canlarını feda eden Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız."