GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-08-2021 11:58   Güncelleme : 08-08-2021 15:05

Yerli sebze ve karpuz tezgahları süslüyor

Bingöl merkeze bağlı Ilıcalar beldesinde 15 yıldır sebze ve karpuz üreten Ahmet Güç, ekilmeyen verimli topraklara üzülüyor. Karpuzcu Ahmet olarak bilinen çiftçi, ürünlerini tarladan halka ulaştırmak için yol kenarında açtığı tezgahta sergiliyor.

Yerli sebze ve karpuz tezgahları süslüyor

Bingöl merkeze bağlı Ilıcalar beldesine bağlı İçpınar Mahallesi'nde (Fahran köy) Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından kırsal kesimlerde sulu tarımın gelişmesi, içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla yaptırılan ve geçen yıl faaliyete geçen Ilıcalar Göleti'nin bereketi topraktan fışkırmaya devam ediyor.

Bingöl il merkezine 14 kilometre mesafedeki Fahran köyünde yer alan Kandil Deresi üzerinde yapılan gölet sayesinde, uzun yıllar boş kalan araziler sulu tarıma kavuştu.

Susuzluktan yıllardır boş kalan tarlalara sebze eken Ahmet Güç,  hem yüksek verim elde ediyor hem de kaliteli ürün yetiştirmenin gururunu yaşıyor.
Bölgede "Karpuzcu Ahmet" olarak bilinen Güç, Ilıcalar beldesinde 15 yıldır karpuz, kavun ve sebze yetiştiriciliği yaptığını belirterek, göletin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

"Ben bu işi severek yapıyorum" diyen Güç, vatandaşlar ucuz sebze alıp yesin diye direk tarladan halka satış yaptığını belirterek, herkesi Ilıcalar beldesindeki satış çardağına beklediğini söyledi.

Çiftçi Güç, yörenin bereketli toprağına ektiği sebzeleri,  göletin serin sularıyla suladıklarını ve böylece tarladan daha yüksek verim ve kaliteli ürün aldıklarını ifade etti.

Başta kurutmalık olmak üzere her çeşit sebze ürettiklerini anlatan Gül, "Biz burada Bingöl'ün meşhur biberi, domatesi, patlıcanı, kavun karpuzu, taze fasulyesini yetiştiriyoruz. Ürünlerimizin hepsi organiktir. İnsanlarımız gönül rahatlığıyla gelip alabilirler." dedi.

Güç, ekilmeyen toprağa çok üzüldüğünü belirterek, imkanı ve toprağı olan herkesi üretim yapmaya davet etti.

Bu sene 200'e yakın dönüm arazide Ekim yapan Güç, hasat ettiği ürünlerini Ilıcalar beldesi girişinde, Bingöl-Erzurum kara yolu kenarında açtığı tezgahta satarak ailesinin geçimini sağlıyor.

 

AdminAdmin