GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-12-2021 16:14   Güncelleme : 17-12-2021 16:14

Vali Kadir Ekinci’nin '18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü' nesajı

Vali Kadir Ekinci’nin '18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü' nesajı

Bingöl Valisi Kadir Ekinci, '18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü' dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Ekinci, mesajında, Birleşmiş Milletler tarafından 2000 yılında kabul edilen ve her yıl 18 Aralık’ta kutlanan “Uluslararası Göçmenler Günü”nün, insani ve ahlaki bir içerik ve uluslararası bir gündemle göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların yaşamları, sorunları ve talepleri konusunda farkındalık oluşturmayı hedeflediğini hatırlattı.

Türkiye'nin, dünyanın en önemli göç rotalarından bazıları üzerinde bulunduğunu belirten Ekinci, mesajında şunları kaydetti:

"Ülkemiz, kısa zamanda birçok konuda kat ettiği mesafe ile bölgesinde bir istikrar abidesi olarak yükselmekte; bu büyüme ve gelişme tablosu da göçmenler için ülkemizi cazibe merkezi haline getirmektedir. Bu sebeple özellikle son zamanlarda ülkemiz çok büyük göç dalgalarına tanıklık etmekte ve hali hazırda başta Suriyeliler olmak üzere milyonlarca göçmene ev sahipliği yapmaya devam etmektedir.

Özellikle 2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaşın da etkisi ile başta Suriyeliler olmak üzere milyonlarca insan ülkemize göç ederek burada yeni bir hayata başlamışlardır. Bu süreçte ülkemiz bütün zor koşullara rağmen asla sınırlarını kapatmamış, rengine, dinine, diline ve ırkına bakmadan kapısına gelen milyonlara kucak açmıştır. Bu davranışın arkasında insana verilen eşsiz değer, manevi  dinamiklerimiz ve kadim geleneklerimizden beslenen misafirperverlik duygusu vardır.

Türkiye genelinde başta Kızılay olmak üzere, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, çeşitli sebeplerden dolayı Ülkemize sığınan göçmenlere sağlık, gıda, eğitim, kıyafet, barınma gibi hizmetler aralıksız olarak devam ederken, İlimizde de farklı coğrafyalardan 1236 göçmene ‘sağlık, gıda, eğitim, barınma ve yakacak yardımı’ gibi çeşitli yardımlar yapılmaktadır.

Farklı ülkelere mensup olan ve ilimizde ikamet eden sığınmacılara Bingöllü hemşehrilerimizin gösterdiği anlayış ve olumlu yaklaşım misafirperverliğimizin ve insani duygularımızın bir göstergesidir.

Bu duygu ve düşüncelerle; barış ve huzurun hakim olduğu, savaş, terör ve zulmün son bulduğu, herkesin kendi yurdunda hür ve özgür yaşadığı bir dünya için her birimizin sorumlulukları olduğunu ifade ederek, çeşitli sebeplerle başka memleketlere göç etmek zorunda kalmış dünyadaki tüm göçmenlerin “18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü”nü kutluyor, sağlık ve esenlikler diliyorum."

AdminAdmin