GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-05-2023 15:20

Vali Kadir Ekinci’den Engelliler Haftası mesajı

Bingöl Valisi Kadir Ekinci, 10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanan Engelliler Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda, doğuştan veya sonradan engelli olmak, hiç kimsenin kendi isteği ile olan bir durum olmadığını belirterek, "Engelli vatandaşlarımızın bizim bir gerçeğimiz, bizim bir parçamız olduklarını kavramak ve buna göre tavır geliştirmek zorundayız." ifadelerini kullandı.

Vali Kadir Ekinci’den Engelliler Haftası mesajı

Bingöl Valisi Kadir Ekinci, 10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanan Engelliler Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.

Mesajında, engelli vatandaşlarla ilgili farkındalığın daha da artması, sosyal ve ekonomik yönden karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek ve bu sorunlara çözüm üretmek amacıyla Türkiye ve dünyada her yıl 10-16 Mayıs tarihlerinin “Engelliler Haftası” olarak kutlandığını hatırlatan Vali Ekinc, şunları kaydetti:

"Doğuştan veya sonradan engelli olmak, hiç kimsenin kendi isteği ile olan bir durum değildir. Gelecekte başımıza nelerin gelebileceğini bilemeyiz. Bugün için sağlam bir vücuda, sağlıklı bir bedene sahip olabiliriz ama yarınlarda yaşayabileceğimiz bir kazadan dolayı engelli olma ihtimalimiz daima mevcuttur

Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın bizim bir gerçeğimiz, bizim bir parçamız olduklarını kavramak ve buna göre tavır geliştirmek zorundayız. Onlar adına empati yaparak düşünmeli ve hareket etmeliyiz. Bunu yapabildiğimiz zaman, engelli kardeşlerimizin önündeki engelleri ortadan kaldırabilir ve onların yaşamlarını kolaylaştırabiliriz.

Engelli kardeşlerimiz kendilerine inanıldığı ve fırsat verildiği takdirde, engel tanımadan herkes gibi başarılı ve üretken olabildiklerini,  spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına kadar her alanda kanıtlamışlardır.

Engelli kardeşlerimizin önünde bulunan engel ve eşitsizlikleri ortadan kaldırmak ve onların eğitimle, istihdamla daha üretken olmalarını sağlayarak toplumsal hayata katılımlarını sağlamak hepimizin ortak gayesidir. “Ben gelmedim dava için, benim işim sevi için” diyen Yunus Emre gibi biz de ürettiğimiz bütün işlerde sevgiyi esas alıyor ve asıl engelin “sevgisizlik” olduğuna inanıyoruz.

Onun için diyoruz ki; “asıl engel kalplerdeki, zihinlerdeki sevgisizlik engelidir.”

Bu duygu ve düşüncelerle; beraber yaşadığımız, aynı havayı teneffüs ettiğimiz, aynı çevreyi paylaştığımız tüm engelli kardeşlerimin haftalarını kutluyor, engelsiz bir hayat dileklerimle sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

AdminAdmin