Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Kızılay Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kızılay'ın Türkiye'nin yüz akı olduğunu bildirdi.

Vali Ekinci, mesajında şunları kaydetti:

"1868 yılından bugüne savaş ve doğal afetler karşısında renk, dil, din ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın dünyanın en ücra yerlerine kadar mazlumlara ve mağdurlara ulaşan; tüm zorlu koşullara rağmen ve hiçbir karşılık beklemeksizin şefkat elini uzatan, acıları hafifletmeye çalışan, yaraları saran Kızılay’ımız ülkemizin yüz akı ve gurur vesilesi kuruluşlarındandır.

İnsanı hayatın merkezine alarak zorda kalana yardım etmeyi mukaddes bir vazife bilen Kızılay, ilk günden beri halkımızdan aldığı güç ve destekle özverili çalışmalarına devam etmekte, yurt içinde ve yurt dışında meydana gelen her felaketin ardından yardıma muhtaç insanların yardımına koşmaktadır.

Bir medeniyet bilinci ile asla coğrafya, bayrak, vatan farkı gözetmeyen ve sürekli teknik donanımını güncelleyerek hizmet kalitesine boyut katan Kızılay, halkımızın gönlünde taht kurmuş değerli bir kuruluşumuzdur.

Kızılay, afet halleri dışında aş ocaklarında her gün binlerce yoksul vatandaşımıza sıcak yemek sunmakta ve ülkemizin kan ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayarak çok önemli hizmetler vermeyi de sürdürmektedir. Kızılay, bu önemli görevleri sadece ‘insanlık’ adına üstlenmekte ve hiçbir karşılık beklememektedir.

Son yıllarda elliyi aşkın ülkeye ayni ve nakdi insani yardım gerçekleştiren Kızılay, dünyanın gözlerini kapatıp kulaklarını tıkadığı ve sırtını dönüp görmezden geldiği coğrafyalardaki ihtiyaç sahiplerine ulaşarak ülkemizin uluslararası saygınlığına da önemli katkılar sağlamaktadır.

Bu duygularla, dünya barışına katkı sağlayan Kızılayı’mızın değerli yönetici ve çalışanları ile Bingöllü hayırsever vatandaşlarımızın ‘Kızılay Haftası’nı kutlar, sevgi ve saygılar sunarım."