GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-03-2021 15:38   Güncelleme : 17-03-2021 15:57

Vali Ekinci'den "18 Mart" mesajı

Vali Ekinci'den

BNH - Bingöl Valisi Kadir Ekinci, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Ekinci, mesajında, tarihimizin en büyük kahramanlık destanlarından biri olan ve dünya savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 106. yılını kutlamanın onurunu ve gururunu yaşadıklarını belirtti. 

Milletçe omuz omuza işgalci ve sömürgeci ülkelerle yapılan İstiklal Savaşı’nda elde edilen zaferin adeta bir ‘mukaddime’si olan Çanakkale Zaferi'nin, tarih boyunca kazandığımız en parlak zaferlerden ve en büyük kahramanlıklardan biri olduğunu aktaran Ekinci, mesajında şunları kaydetti:

"Anadolu insanının zirve fedakarlık örnekleri verdiği, bir ‘var olma ya da yok olma’  mücadelesi olan Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir milletin, yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, canı pahasına milli ve manevi değerlerini nasıl savunduğunu
dünyaya göstermesi ve mazlum milletlere örnek olması bakımından tarihi bir öneme sahiptir. 

‘Çanakkale geçilmez’ diyen yiğitlerimiz bu zaferle aynı zamanda büyük bir moral ve güven kazanmış, köleleştirilmek istenen milletimizin kaderini değiştirmişlerdir. Birlik ve beraberlik içinde görülmemiş bir azim, irade, cesaret ve inançla destan yazan
milletimiz, savaş meydanında bile düşmanından esirgemediği rahmet ve şefkati ile destan içinde destan yazmış, dostu düşmanı kendisine hayran bırakmıştır. 

Onun için Çanakkale Savaşları bir kahramanlık abidesi olmanın yanında, savaşan ülke ve milletleri birbirine yakınlaştıran yönüyle de derslerle dolu ayrı bir öneme sahiptir. Her karışı şehitlerimizin kanlarıyla sulanarak bizlere emanet edilen toprakların korunması, bayrağımızın dalgalanması, ezanlarımızın susmaması ve kardeşlik mirasının korunması için, milletimizin özgürlük ve bağımsızlığı adına verilen olağanüstü mücadeleyi hakkıyla idrak etmeli, gelecek nesillere bu bilinci aktarmalı ve bu toprakları bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde devretmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; Çanakkale Zaferi’nin 106. yılını kutlarken din, millet, hürriyet ve vatan uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum."

AdminAdmin