GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-06-2021 20:42   Güncelleme : 21-06-2021 21:11

Vali Ekinci, Bingöl 112 Acil Çağrı Merkezi açılışında asılsız ihbarlar konusunda uyardı

Acil çağrıların tek merkezden yönetileceğini anlatan Ekinci, "Asılsız ihbarlar yasal takibe alınacak" dedi.

Vali Ekinci, Bingöl 112 Acil Çağrı Merkezi açılışında asılsız ihbarlar konusunda uyardı

Bingöl’de yapımı tamamlanan ve acil çağrıların tek merkezden yönetileceği Bingöl 112 Acil Çağrı Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Vali Kadir Ekinci, törende yaptığı konuşmada, inşallah bundan sonra 112 Acil Çağrı Merkezi ile tüm diğer numaraları unutup Bingöl’de tek bir numara üzerinden çağrı merkezini çalıştırma fırsatı bulunacağını söyledi.

Çağrı merkezlerinin hem ülkemiz açısından hem de Bingöl açısından oldukça önemli olduğunu anlatan Ekinci, konuşnasıne şöyle devam etti:

"İnşallah bundan sonrası için hem bir tek numaradan işlem yapılacak hem de önemli olan kurumlarımız işbirliği ve koordinasyonunu da tek elden sağlamış olacağız. Aynı zaman bünyesinde GAMER’i de barındırıyor. Dolayısıyla güvenlik ve koordinasyon birimimizde de bundan sonra bu bina içinde olacak. Bingöl’ümüzde acil kriz merkezi niteliği taşıyan hizmetimizi buradan sunmuş olacağız."

"Asılsız ihbarlar takip edilecek"

Vali Ekinci, vatandaşlardan acil çağrı merkezi asılsız ihbarlar konusunda uyardı.

Acil çağrı merkezlerine yapılacak asılsız ihbarlarının yasal takibinin yapılacağını vyrgulayan Ekinci, "Acil çağrı merkezlerinin başının belası olan en önemli husus, asılsız ihbarlardır. Dolayısıyla ben tüm Bingöllü kardeşlerimizi bu hizmete alma programı vesilesiyle bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Asılsız çağrılar, acil çağrı merkezimizi en yoğun şekilde meşgul eden olaydır. Bununla ilgili yasal mevzuatı gerçekleştirilmiştir ve biz bundan sonra da yasal takibini yapacağız inşallah. Ben inanıyorum ki Bingöllü kardeşlerimiz böylesine önemli, hassas ve alınan bilginin biran önce ilgili birimlere aktarılmasında önemli olduğu bir birimi asılsız ihbarlarla meşgul etmeyeceklerdir. diye konuştu.

Vali Ekinci, merkezin Bingöl'e kazandırılmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya teşekkür etti.
İçişleri Bakanlığınca tüm acil çağrıların tek numara ve merkezden karşılanarak sevk ve koordine edilmesi kapsamında hayata geçirilen Bingöl 112 Acil Çağrı Merkezi'nde sağlık, emniyet, jandarma, itfaiye, orman ve AFAD birimleri bir arada hizmet verecek. 

Bingöl- Genç kara yolu Ova Park Evleri mevkisinde hizmet verecek merkezin açılışına Vali Ekinci'nin yanı sıra, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, İl Jandarma Komutanı Abdurrahman Başbuğ, İl Emniyet Müdürü Ali Can Bolat ve ilgili kurum amirleri katıldı. (Haber Merkezi)