EĞİTİM
Giriş Tarihi : 13-02-2022 18:57   Güncelleme : 13-02-2022 19:15

Üniversite adaylarına uyarı! 'Rehavete kapılan aday kaybedecek'

Üniversite sınav sistemi, etkili ders çalışma, sınav kaygısı ve motivasyon konuları üzerine bilimsel çalışmalar yapan Eğitim Uzmanı Dr. Ahmet Alkayış, üniversite sınav sisteminde yapılan son değişikliklerle ilgili önemli tespitlerde bulundu.

Üniversite adaylarına uyarı! 'Rehavete kapılan aday kaybedecek'

Eğitim Uzmanı Dr. Ahmet Alkayış, üniversite sınav sisteminde yapılan son değişiklikler konusunda önemli tespitlerde bulunarak, "Rehavete kapılan aday kaybecek." uyarısı yaptı.

Bugüne kadar “Psikolojik Açıdan Sınav Kaygısı ve Baş Etmenin Yolları” isimli bilimsel eserde sınav başarı ve kaygısıyla birlikte etkili ders çalışma yöntemleri üzerinde duran Alkayış, aynı zamanda “Eğitim Felsefesi Bağlamında Kariyer Planlaması” eserinde tercih edilecek meslekler konusunda d önemli tespitlerde bulundu.

Dr. Alkayış, YÖK tarafından yapılan açıklama çerçevesinde, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi’nde (YDT) baraj puan uygulamaları tamamen kaldırıldığını hatırlatarak, aynı zamanda Temel Yeterlilik Testi'nin süresinde değişikliler yapıldığını kaydetti.

ÖN LİSANS VE LİSANS PROGRAMLARIN BARAJ PUANI KALDIRILDI!

Eğitim Uzmanı Dr. Ahmet Alkayış, yeni değişiklikle ilgili şu tespitlerde bulundu:

"2022 YKS’de ile adaylar artık ön lisans ve lisans programlarını tercih ederken baraj engeline takılmayacaklar. Ön lisans için150 ve lisans için 180 olan baraj puanları uygulaması tamamen kaldırıldı. 
2022 YKS ile artık bütün adayların ilgili puan türlerine ortaöğretim başarı puanı (OBP) eklenerek merkezi yerleştirme puanları hesaplanacak. Hesaplanan puanlar doğrultusunda en yüksek puana (ilk yerleştirmelerde en iyi başarı sırasına) sahip adaylar üniversiteye yerleştirme hakkını elde edecekler.

TYT VE AYT SINAV PUANININ HESAPLANMASINDA NEYE DİKKAT EDİLECEK?

İlk sınav dediğimiz TYT’nin puanı hesaplanabilmesi için daha önceki yıllarda devam eden Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla nete sahip olma zorunluluğu aynen devam etmektedir. Ancak TYT’de puanı hesaplanmayan adaylar, AYT- YDT’ye girseler bile SÖZ, EA, SAY ve DİL puanları hesaplanmayacak.
Aynı durum ikinci sınav dediğimiz AYT için de geçerlidir. İlgili SÖZ, EA, SAY ve DİL puan türlerindeki sınav puanların hesaplanabilmesi için AYT’deki iki testten en az birinden 0,5 netin olma şartı devam etmektedir.

ÖZEL YETENEK SINAVLARIYLA ÖĞRENCİ ALAN PROGRAMLARIN BAŞVURU KOŞULLARINI İLGİLİ ÜNİVERSİTE BELİRLEYECEK!
Özel yetenek sınavı için TYT puanın hesaplanması gerekir.  Ancak özel yetenek ile öğrenci alan programların başvuru koşullarını ilgili üniversite belirleyecek. Adaylar bizzat ilgili üniversitelerde bu koşulları araştırmalılar. 
BARAJ BAŞARI SIRALAMALARI DEVAM EDİYOR!
Halihazırda baraj başarı sırasının devam ettiği programlar var. Bu programlardaki baraj sınırı aynen devam edecektir. Mevcut devam eden bölümlerin başarı sıralamaları ise şöyle:
✓ Tıp Fakültesi: En düşük 50 bininci (50.000)
✓ Diş Hekimliği: En düşük 80 bininci (80.000)
✓ Eczacılık Fakültesi: En düşük 100 bininci (100.000)
✓ Hukuk Fakültesi: En düşük 100 bininci (100.000) 
✓ Mimarlık: En düşük 250 bininci (250.000)
✓ Mühendislik (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri
Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda
Mühendisliği programları dâhil): En düşük 300 bininci (300.000)
✓ Öğretmenlik Programları (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık dâhil): En düşük
300 bininci (300.000)
✓ TYT Özel Yetenek Öğretmenlik: 800 bininci (800.000)

2021-TYT’DE ALINAN 200 PUAN ve ÜZERİ UYGULAMASI SON KEZ KULLANILACAK!

2021-TYT’ye girerek 200 ve üzeri puan alan adayların puanları son kez 2022-YKS’de dönüştürülecek. Nitekim 2022 YKS ile birlikte bu uygulamaya son verilecektir.

TYT’DE SINAV SÜRESİ UZATILDI!

Önceki yıllarda Temel Yeterlilik Testi’nin 135 dakika olan sınav süresine ilave 30 dakika daha eklenerek, bu süre165 dakikaya çıkarılmıştır. 
Ancak bütün bu gelişmelerle birlikte sınava hazırlanan adayların şunu gözden kaçırmamaları gerekir: Yapılan değişiklikler her ne şekilde olursa olsun asla ders çalışma ve soru çözüm temponuz düşmemeli. Çünkü sınav için yapılan değişiklikler bütün adaylar için geçerlidir. Bu nedenle; kalan süreyi çok iyi değerlendiren, konu eksikliklerini tamamlayan, deneme sınavları sayısını ve soru sayısını arttıran adaylar bu sınavda başarılı olacaklar. Aksi takdirde rehavete kapılan ve çalışma motivasyonunu kaybeden adaylar başarısızlığa davetiye çıkaracaklar."

AdminAdmin