Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde yaşayan Mesut ve Cemile Demirkıran ailelerinin 19 aylık kızları Spinal Muskuler Atrofi (SMA) Tip 1 hastası 18 aylık Başak Demirkıran için valilik izniyle kampanya başlatıldı. Kampanyada bugüne kadar hayırseverlerin desteği ile tedavi için gerekli paranın yüzde 90’lık miktarına ulaşıldı.

Bingöl İl Milli Müdürlüğü de, "Değerler Eğitimi” projesi kapsamında yardımseverlik değerini öğrencilerine kazandırmak adına minik bebek için bir yardım kermesi düzenledi.

Uydukent Anaokulu öğretmenleri, öğrencileri ve velileri tarafından düzenlenen kermeste, aileler evlerinde yaptıkları ürünleri sergide satarak Başak bebeğin tedavisine katkıda bulundu.

Kızının yaşaması için tüm herkese çağrıda bulunan anne Cemile Demirkıran, "19 aylık SMA Tip-1 hastası Başak Demirkıran’ın annesiyim. Başağımızın yürüyebilmesi için, oynayabilmesi için güzel bir şekilde, rahat bir şekilde yaşayabilmesi için ilacını ulaştırmak için kampanya yürütüyoruz. Başak’ın kampanyası şuan yüzde 89’da. Lütfen gelin hep beraber el ele verelim, Başak’ı kullandığı cihazlardan kurtaralım. Başak’a da rahat bir şekilde yaşayabileceği bir hayat ortamı hazırlayalım. Karakoçan’da yaşıyoruz, oradan geldik. Bingöl’de Başak için çok güzel bir kermes düzenlendi. Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bundan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Yürüttüğümüz kampanya valilik onaylı, tamamen denetleniyor. IBAN’lara giren paralarda hiçbir şekilde çıktı olmuyor. Direkt çocuğun tedavisi için hastaneye aktarılıyor." diye konuştu.

Kermesin düzenlenmesine öncülük eden Uydukent Anaokulu Müdiresi Elif Korkut ise konula ilgili şunları söyledi:

"İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müzün yürüttüğü “Değerler Eğitimi” projesi kapsamında yardımseverlik değerini öğrencilerimize kazandırmak ve toplumumuzda zaten var olan yardımlaşma değerini dinamik tutma adına kermes düzenledik. Bu kermesin düzenlemesinde elde edilecek olan gelir, Başak’a nefes ol sloganı ile başlatılan SMA Tip-1 hastası Başak bebeğin tedavisine destek amaçlı kullanmayı düşünüyoruz. Kermesin hazırlanmasında, ortamın düzenlemesinde araç-gereç temininde, yiyeceklerin servisinde, sunumunda, bütün bu süreçte öğretmen arkadaşlarım, personelim ve bütün velilerimiz aktif bir şekilde rol aldılar. Bu vesile ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz yetkililerine, okulun öğretmenlerine, personellerine, değerli velilerimize ve velilerimiz aracılığıyla desteklerini sunan diğer misafirlerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Buradan elde edilecek gelirin Başak’a nefes olmasını ve diğer SMA’lı hastaların şifa bulmasını diliyorum.”

Kermeste kendi imkanlarıyla hazırladığı ürünleri satan velilerden Gülsüm Şerifoğlu’da duygularını şöyle dile getirdi:

“Oğlum bu okulda eğitim görmekte. Müdürümüzün düzenlemiş olduğu Başak bebek için bu kampanyaya veliler olarak katıldık. Evde yapmış olduğumuz yiyecekleri sergiledik. Gelen bağışlarla, paraları ailesine teslim edeceğiz. Umarım Başak bebeğe bir miktar da olsa katkımız olmuştur.”