GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-05-2021 13:28   Güncelleme : 25-05-2021 14:02

Şehit 33 asker için mevlit okutuldu

Şehit 33 asker için mevlit okutuldu

Bingöl'de, 24 Mayıs 1993 tarihinde Bingöl-Elazığ kara yolunda şehit edilen 33 kahraman asker için Anıttepe'de düzenlenen programın ardından Ulu Camii'nde mevlit okutuldu.

Bingöl Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği (BİŞHAK) Naim Tan, 33 askerin şehadetlerinin 28. yılı dolayısıyla düzenlenenen programda bir konuşma yaptı.

Tan'ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasi şöyle:

"Mehmed’im, sevinin, başlar yüksekte!
ÖIsek de sevinin, eve dönsek de!
Sanma bu tekerIek kaIır tümsekte!
Yarın, eIbet bizim, elbet bizimdir!
Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!

Bizler bugün burada; 24 Mayıs 1993 yılında birliklerine gitmekte olan sivil savunmasız 33 erimizin hain, alçak PKK Terör örgütü tarafından şehit edilişlerinin 28. yıl dönümünde Şehitlerimizi anmak, onların aziz hatıralarını yaşatmak, onları unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı bir kez daha ifade etmek üzere bir araya toplanmış bulunmaktayız.

Terörün tüm vahşetiyle yaşandığı, kundaktaki bebeklerin acımasızca öldürüldüğü günlerdi. İnsanlıktan nasiplenmeyen hain alçak terör örgütü katliam ve hainliklerine bir yenisini eklemek üzere özelikle Bingöl-Elazığ karayolunu seçmişlerdi.
 Bingöl halkı o dönemde tüm baskılara boyun eğmeyerek her zaman terör örgütüne ve siyasi uzantılarına karşı dik durarak destek vermemiş her zaman devletimizin yanında yer almıştır. Onlarda bizden bunun intikamını almak ve ilimizin terör olaylarıyla anılmasını sağlamak ve bu olayı Bingöl halkına mal etmek için güzel ilimizi seçmişlerdi.

Kana susamış PKK’lı teröristler, asker taşıyan otobüsleri bu bölgede durdurarak sivil kıyafetli silahsız savunmasız erlerimizi indirerek yakındaki ormanlık alana götürdüler. En küçük bir acıma duygusundan bile nasibini almamış hainler, 33 askerimizi sabaha karşı burada şehit ettiler.

Bu kurşunlar sadece 33 askerimize değil, tüm Bingöl halkının kalbine saplanmıştır. Bingöl halkı en az askerlerimizin Aileleri kadar bu olaylardan üzüntü duymuş ve bu olayların acısını çekmiştir. Çünkü onlar daha çok gençtiler, Sevme ve sevilme çağındaydılar, kiminin sevdiği kiminin nişanlısı vardı, güzel hayalleri ve daha yapacak işleri vardı.

Ama ne yazık ki kana susamış, gözü dönmüş, insanlıktan nasibini almamış alçak ve kalleşler onları ailelerinden ve sevdiklerinden genç yaşta kopardılar.

Bu katliamı gerçekleştiren PKK terör örgütünü bir kez daha lanetliyor, nefretle şiddetle kınıyorum.

Ülkemiz, artık teröre ve dış güçlere karşı kararlı daha güçlüdür. İHA, SİHA, yerli silahlarımız ve Devlet büyüklerimizin dik duruşuyla terörle mücadelede ülke olarak büyük başarılar elde ettik. PKK terör örgütünü yok etmek üzereyiz.

Artık yurt içinde ve yurt dışında güvenlik güçlerimiz teröristlere göz açtırmıyor, inlerine kadar giriyoruz. Devletimizin kararlılıkla yürüttüğü mücadele ile bölgemiz terörden arındırıldı. Hamdolsun geldiğimiz noktada teröristler artık mağaralardan kafalarını çıkaracak cesareti bulamıyor.

Bugün buradan şehitlerimizin kederli ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz. Acılarını paylaşıyoruz onları evlatları bizim evlatlarımız, onların acısı bizim acımızdır.

Şehit 33 erimiz başta olmak üzere ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Bu olaydan yaralı olarak kurtulan gazilerimize ve tüm Gazilerimize uzun ve sağlıklı bir yaşam diliyorum."