Bingöl Valiliği, 31 Mart 2024 Yerel Seçimleriyle ilgili basın duyurusu yaptı.

Yapılan duyuru, şöyle:

"31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Seçimleri için seçim süreci 1 Ocak’ta başlamıştır. Bu kapsamda, muhtarlık bölgesi askı listeleri, 4 Ocak 2024 Perşembe günü (Bugün) saat 08.00'de askıya çıkmış olup, askı süresi 17 Ocak 2024 Çarşamba günü saat 17.00'de sona erecektir. Bu tarihe kadar askı listelerine itirazlar kabul edilecektir.

Askı süresi içerisinde seçmenler, muhtarlık bölgesi askı listelerine itiraz etme hakkına sahiptirler. Ayrıca, yeni adres bilgilerinin seçmen kütüğünde güncellenmesi amacıyla belgeleriyle birlikte 17 Ocak 2024 tarihine kadar ilçe seçim kurullarına başvurabilirler.

Engelli veya Hastalığı Nedeniyle Oy Kullanamayacak Seçmenler:

2024 yerel seçimleri öncesinde engeli veya hastalığı nedeniyle oy kullanamayacak seçmenlerin, 4-17 Ocak 2024 tarihleri arasında bağlı bulundukları muhtarlığa veya ilçe seçim kuruluna, kendileri ya da bir yakınları tarafından müracaat etmeleri gerekmektedir.

Seyyar Sandık Nedir? Kimler Kullanabilir?

Seyyar sandık, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlere yönelik bir uygulamadır. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, sadece hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan ve il ve ilçe merkezlerinde yaşayan seçmenler seyyar sandıklarda oy kullanabilir.Seyyar sandık uygulaması köyler ve kırsal mahallelerde olmayacak ve  Muhtar seçimi için seyyar sandıklarda oy kullanılamayacaktır.

Seçmen misiniz?

E-Devlet, muhtarlıklardan veya http://ysk.gov.tr adresinden seçmen olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz."