SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-05-2021 14:19   Güncelleme : 10-05-2021 14:41

Sağlık Müdürü Gündoğdu'dan "bayram" uyarısı

Sağlık Müdürü Gündoğdu'dan

Bingöl İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, Ramazan Bayramı öncesi pandemi ile ilgili bazı uyarılarda bulundu.

Gündoğdu, yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüs vaka sayılarının düşürülerek kontrol altına alınması konusunda vatandaşları daha dikkatli olmasını isteyerek, "Tam kapanma döneminde elde edilen emeği bayramda zayi etmeyelim." uyarısında bulundu.

Gündoğdu, "İlimizde vaka artışından sonra alınan önlemler, kamu kurumlarımızın etkin mücadelesi, sağlık çalışanlarımızın özverili çalışması ve halkımızın tam kapanma döneminde elinden gelen gayreti göstermesiyle vaka sayılarımızda bir düşüş eğrisi yakalama şansı bulduk." ifadelerini kullandı.

Merkez ve tüm ilçelerde istikrarlı bir vaka azalış grafiği elde ettiklerini ifade eden Gündoğdu, kurallara uyulduğu müdetçe vaka sayılarının azalabildiğinin bir kez daha görüldüğünü aktardı.

Gündoğdu, vaka sayılarının kurallara uyulduğu şu günlerde azalmaya devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"İl olarak birlikte çok şey başardık, vaka sayılarımızı düşürdük; şimdi önümüzde daha zoru, yani vaka sayısındaki düşüşü güçlendirip, kalıcı hale getirmemiz gereken bir dönem var. Bu da Covid-19 mücadelesinde kararlı duruşumuzu Ramazan Bayramında da korumamızdan, bugüne kadar verilen emeklerin boşa gitmesine izin vermememizden geçiyor.

Lütfen Ramazan ayı boyunca gösterdiğimiz özeni, Ramazan Bayramı'nda da gösterelim. Misafir kabul etmeyelim. Bayramlaşmalarımızı telefonla, görüntülü olarak yapalım. Virüsün aramızda yeniden dolaşmasına, verilen bunca emeğin boşa gitmesine neden olmayalım. Lütfen bu emeği zayi etmeyelim. Bu Ramazan Bayramı birbirimizden ayrı geçirdiğimiz son bayram olsun. Tam kapanmayla gösterdiğimiz bu büyük fedakârlık ve çalışma boşa gitmesin. Vaka sayımızdaki azalışı kalıcı hale getirip, okullarımızın açıldığı, sosyal hayatımızın yeniden hareketlendiği, birbirimizi yeniden gönül rahatlığıyla ziyaret ettiğimiz günlere yeniden ulaşmak, ilimizin rengini yeniden maviye dönüştürmek elimizde. Bunu ancak hep birlikte mücadele edersek başarabiliriz.

Gerekli özeni ve dikkati göstermememiz durumunda Covid- 19’un ne kadar hızlı yayıldığını hepimiz acı bir şekilde tecrübe ettik. Lütfen koronavirüsü hayatımızdan çıkarmak için Ramazan Bayramında da kurallara uyalım. Akraba, konu-komşu, mezarlık ziyaretlerini erteleyelim. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına azami riayet edelim. Aşı sıramız gelmişse randevumuzu alarak aşımızı yaptıralım"