GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-05-2021 14:23   Güncelleme : 05-05-2021 14:23

Marketlere satış kısıtlaması

Marketlere satış kısıtlaması

BNH - İçişleri Bakanlığınını 81 il valiliğine gönderdiği "Market Tedbirleri" konulu genelgeye göre, marketlerde, zorunlu temel ihtiyaçlar dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

Söz konusu genelge kapsamında Bingöl Valisi Kadir Ekinci Başkanlığından toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, İçişleri Bakanlığının "Market Tedbirleri" konulu genelgesini görüştü.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, 26.04.2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan "tam kapanma" kararı kapsamında 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasının temel usul ve esasları hatırlatıldı.

Alınan kararlar, şöyle açıklandı:

"Bu noktada sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşan/oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda;

1. Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşlarımızın zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmemesi,

2. Bu çerçevede 07 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünlerinin (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilmesi,

3. Daha önce getirilen alkollü ürün satış kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmemesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Bu çerçevede;

Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin gerekli tebliğ ve kontrol faaliyetlerinin eksiksiz yerine getirilmesi, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması hususunda; Oy birliği ile karar verilmiştir."

AdminAdmin