GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-02-2021 16:13   Güncelleme : 17-02-2021 16:32

Kuzuları telef olan üreticiye anlamlı destek

Karlıova ilçesinde hayvancılık yapan Cengiz Aral'ın mağduriyeti bir günde giderildi

Kuzuları telef olan üreticiye anlamlı destek

BNH - Bingöl'ün Karlıova ilçesinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Cengiz Aral'ın 95 kuzusu belirlenemeyen nedenle telef oldu.

Olayın İl Tarım ve Ormanlığı Müdürlüğüne bildirilmesinin ardından haberdar edilen Tarım ve Ormanı Dr. Bekir Pakdemirli ve Vali Kadir Ekin'in talimatlarıyla çalışma başlatıldı.

Bunun üzerine İl Müdürlüğü ve Bingöl İli Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı tarafından başlatılan kampanya ile kentteki yetiştiricilerden  95 kuzu temin edildi.

Besicilerin bağışlarıyla temin edilen kuzular törenle, mağdur çiftçi Aral'a teslim edildi.

İl Müdürü Burhan Bahadır, törende yaptığı açıklamada, hayvancılıkta yavru ölümleri büyük ekonomik kayıplara neden olduğunu belirterek, tarım sigortasının önemine işaret etti.

Yetiştiricilerin çoğu zaman önemsemediği tarım sigortalarının önemini maalesef bu tür talihsiz olaylarda fark edildiğini anımsatan Bahadır, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Ancak bu durumda tarım sigortası yapılmadığı için herhangi bir destek verilememekte ve yetiştiricilerimiz mağdur olmaktadır. Yetiştiricimizin 95 adet kuzusunun ölmesiyle birlikte yaşadığı büyük mağduriyete destek olabilmek adına, Sayın Bakanımız ve Sayın Valimizin de talimatları doğrultusunda, İl Müdürlüğümüz ve Bingöl İli Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı tarafından yardımlaşma örneği olması açısından ilimizdeki diğer yetiştiricilerimizden kuzular temin ederek yetiştiricimizin mağduriyeti 24 saat gibi kısa bir sürede giderilmiştir. Hayvancılık yapan yetiştiricilerimizin bu tür mağduriyetler yaşamaması adına tarım sigortası yaptırmalarını mutlaka tavsiye ediyoruz."

Bingöl İli Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Kaysadu'da teslim töreninde hazır bulundu.

Bu arada telef olan kuzuların ölüm nedeninin araştırılması için çalışma sürüyor.