GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-04-2022 18:21

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Güvenlik korucularıyla iftarda buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bingöl'de düzenlenen iftar programında, kentte görev yapan güvenlik korucularıyla bir araya geldi. Soylu, programda koruculara önemli müjdeler verdi. Yıl içinde 5 bin korucunun jandarma uzman olacağını ve uzmanlığa geçiş yaş sınırının 27'den 32 yaşa çıkarılacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  Güvenlik korucularıyla iftarda buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kentte görev yapan Güvenlik Korucuları ile iftar programında buluşmak üzere Bingöl'e geldi.

Bir düğün salonunda düzenlenen iftar programına Vali Kadir Ekinci, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Anadolu Güvenlik Korucuları Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, il protokolü, STK Temsilcileri ve Güvenlik Korucuları katıldı.

İftar öncesinde Bakan Soylu ve Vali Ekinci, güvenlik korucularının oturduğu masaları tek tek ziyaret ederek, onlarla sohbet etti.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Mustafa Topal tarafından yapılan duanın ardından Anadolu Güvenlik Korucuları Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, açış ve selamlama konuşması yaptı.

Daha sonra konuşan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ise Kadir Gecesi'nde güvenlik korucularıyla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Güvenlik korucularıyla ilgi onlarca yeniliğe imza atıldığını belirten Çetin, "Korucularımızın daha etkin, faydalı ve başarılı olması için son 5 yıldır çok büyük yeniliklere imza atıldı. En önemli yeniliklerden birisi, korucularımızdan korucu kökenli jandarma uzman erbaşı yapmak ki bu 100 yıllık Türk devleti tarihinde ilk defa olan bir şey. Osmanlı'dan bu yana baktığımızda 1800 yıldan bu yana en büyük yeniliktir." diye konuştu.

Vali Kadir Ekinci, Ramazan ayının her gününün ayrı bir bereket, ayrı bir güzellik ile geçtiğini belirterek, programa katılanları selamladı.

Vali Ekinci, şunları kayetti:

"Bu vesileyle, din ve devlet için, ezan ve bayrak için canından geçmiş polis, jandarma, güvenlik korucusu tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Bu uğurda gazilik mertebesine erişmiş kardeşlerimize de şükran ve minnetlerimi sunuyorum. Allah hepsinden razı olsun.Ramazan ayı maneviyatının baharın türlü güzellikleri ile buluştuğu bu günlerde, iftar

sofrasında siz değerli güvenlik korucularımızla birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Terörle mücadelede polisimiz ve jandarmamızla omuz omuza yürüttüğünüz çalışmalar ve gösterdiğiniz fedakarlıklar için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah sizleri muhafaza etsin, ayağınızı taşa değdirmesin. Bugün hamdolsun, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bakanımızın terörle mücadeledeki net ve tavizsiz duruşları ve güvenlik güçlerimizin olağanüstü çabaları ile sınırlarımız içinde terör bitme noktasına gelmiş, korku ve endişe dolu günler geride kalmıştır."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da terör örgütünün yıllardır ülkenin birlik ve bütünlüğünü bozmaya çalıştığını, Türkiye'nin kardeşliğine kurşun sıktığını, bu coğrafyaya acı, gözyaşı ve kandan başka bir şey vermediğini söyledi.

Güvenlik korucularının terör örgütüne karşı asker, polis ve jandarmayla aynı safta, yan yana ve omuz omuza mücadele ettiğine işaret eden Soylu, güvenlik korucularına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdiğini belirtti.

Bakan Soylu konuşmasına şöyle devam etti:

“Binlerce kilometre uzaktan bu coğrafyaya elbise biçmeye çalışanlar ne sizin yaşadıklarınızı ne sizin çektiklerinizi ne mücadelenizi ne de mücadele azminizi ve kararlılığınızı biliyor. Bizden daha zengin olabilirler ama insanının kendi toprakları, ülkesinin birliği, ay yıldızlı bayrağı, ezan-ı Muhammedi için ne yapacağının farkında değiller. Onun için bu salon sadece iftar sofrasında bir araya gelinen bir salon değil. Bu salonda şu an şehitlerimiz var. Sizlerin taşıdığı sorumluluklar var. Sizinle birlikte taşıdığımız yükümlülükler ve sorumluluklar var. Sadece dünden bize emanet edilen sorumluluklar değil, aynı zamanda gelecek nesillerimize huzur ve güven içerisinde bırakabileceğimiz bir sorumluluk var.”

"Şehit verdiniz, gazi oldunuz ama bu toprakları onlara teslim etmediniz"

Bakan Soylu, güvenlik korucularının 1985 yılından beri devam eden bu müessesede bayrağı onurlu bir şekilde taşıdıklarını ve bu toprakları bölmek isteyenlere fırsat vermediklerini aktararak, şunları kaydetti:

"Hepiniz dik, cesaretli kuvvetli ve kudretlisiniz ve buradasınız. Peki bu topraklara eziyet eden, çocuklarımızın geleceğini ellerinden almaya çalışanlar, esnafı haraca bağlayanlar, akşam 'Acaba sokağa çıkılacak mı çıkılmayacak mı?' diye milletimizi endişeye sevk edenler, onlar nerede? Size onun için müteşekkiriz. Allah sizden razı olsun. Siz bu ülkeyi korkutmaya çalışanları korkuttunuz. Siz bu ülkeyi korkutmaya çalışanların peşinden gittiniz, şehit verdiniz, gazi oldunuz ama bu toprakları onlara teslim etmediniz. Bingöl'ün, Genç'in, Solhan'ın, Yedisu'nun ve Kiğı'nın çocukları, 'Atalarımız, dedelerimiz bizi terör örgütüne boyun eğdirmediler, huzur içerisinde güçlü ve büyük Türkiye'de yaşamamız onların sayesinde.' diye bu mübarek gecelerde ellerini açacaklar, 100 yıl sonra dua edecekler. Bundan büyük şeref yoktur."

"Hep birlikte büyük ve güçlü Türkiye'yi de inşa edeceğiz"

Güvenlik korucularının sadece bir terör örgütüne karşı mücadele ortaya koymadıklarına dikkati çeken Soylu, "Amerika, Avrupa onlarla beraber. Binlerce tır malzemeyle, lojistikle, paralarıyla onları ayakta tutmaya çalışan Batı'ya meydan okudunuz. Büyük işler yaptınız, büyük işler başardınız ama önümüzde yapacak daha çok iş var. Hep birlikte nasıl huzuru ve güveni inşa ediyorsak aynı şekilde hep birlikte büyük ve güçlü Türkiye'yi de inşa edeceğiz." şeklinde konuştu.

Soylu, bir zamanlar dağlarda hayvancılık, tarım yapmanın imkansız olduğunu dile getirerek, artık bu alanların şenlendiğini, daha da şenleneceğini ifade etti.

Sanayi sitelerinin, yatırımların artmaya devam ettiğini anlatan Soylu, bunların her birinde güvenlik korucularının da emeği ve payı olduğunu vurguladı.

Soylu, güvenlik korucularının bütün dünyaya ders verir nitelikte milletin, birliğin ne demek olduğunu ifade ettiklerine işaret ederek, "Ezanımıza, bayrağımıza, değerlerimize sahip çıktıktan sonra bilmenizi isterim ki top atsalar bizi yıkamazlar. Sadece terör örgütünü üzerimize göndermediler, kültürel terörizmi de üzerimize gönderdiler. Ama öyle sağlam durdunuz ki hepsini bertaraf ettiniz." dedi.

"Ayasofya'yı açtığımız gibi bütün zincirleri kıracağız"

Ukrayna'daki savaşa değinen Soylu, Ukrayna'daki durumun herkesçe görüldüğünü ifade ederek, "Nasıl ve ne şekilde yalnız bırakıldığını hep birlikte gördük. Bir ülkenin nasıl tarumar edildiğini hep beraber gördük. Milyonlarca insan evlerinden, barklarından ayrıldı. Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde 21. yüzyılda Türkiye Batı'ya itimat etmedi. Eğer Batı'ya itimat etmiş olsaydı, PKK terör örgütü muradına ererdi. Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. Ne Amerika ne Avrupa kimse umurumuzda değil. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmeye de devam edeceğiz, bunu hep beraber sağlayacağız. Bunu yaparken de hem Türkiye'yi büyük ve güçlü bir devlet haline getireceğiz hem onları şaşırtmaya devam edeceğiz. Kıbrıs'ta kapalı Maraş'ı açık hale getireceğiz, Karabağ'ın tekrar Azerbaycan ile buluşmasına vesile olacağız ve 'yapamazsınız, edemezsiniz, açamazsınız' dedikleri Ayasofya'yı açtığımız gibi bütün zincirleri kıracağız." şeklinde konuştu.

"365 gün içerisinde 5 bin korucu inşallah uzman çavuşluğa geçmiş olacak"

Güvenlik korucularına minnettar olduklarını aktaran Soylu, güvenlik korucularının özlük hakları, diğer konular açısından hakikaten iyi bir hale geldiğini söyledi.

Soylu, "365 gün içerisinde 5 bin korucu inşallah uzman çavuşluğa geçmiş olacak. Daha fazla varsa daha fazla da olur. Bu, dünyanın hiçbir noktasında gerçekleşmeyecek bir olaydır ve bu da Cumhurbaşkanımızın talimatıdır. Hiç merak etmeyin, elimizden ne geliyorsa ortaya koymaya, sadece şehirleri kalkındırmayı, şehirleri daha iyi bir noktaya taşımayı değil, birbirimizin hayatına dokunma ve daha iyi bir noktaya getirme anlayışı içerisindeyiz Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla. Bu, sonuna kadar sizin hakkınız. Çünkü dünyanın tuzağına düşmeyen bir anlayışı sergiliyorsunuz. Eğilmediniz, bükülmediniz." diye konuştu.

"PKK'ya karşı en güçlü olduğumuz dönemdeyiz"

"Eğer biz güçsüz olsaydık, güney sınırımızın altında, Azez'de, Mare'de, Çobanbey'de hayatı normalleştirebilir miydik, terör koridorunu engelleyebilir miydik? Eski Türkiye bunları yapabiliyor muydu? Elbette hayır. Recep Tayyip Erdoğan bu ülkede büyük petrol yatakları, altın madenleri bulmadı. Cenab-ı Hak ile milletin duasına yaslandı, milletine inandı ve işi bu noktaya getirebildi. Dünyada PKK'ya en çok destek verildiği ama PKK'ya karşı en güçlü olduğumuz dönemdeyiz." ifadelerini kullanan Soylu, Cumhuriyetin birinci asrında terör örgütü PKK'nın toprakların altına gömüldüğünü aktardı.

Soylu, "Tırlarla silah göndersinler, çuvalla para göndersinler, eğitici göndersinler, ne eğitimi verirlerse versinler şu anda en güçlü dönemdeyiz. Demek ki bu işler sadece parayla, pulla olmuyor. İrade, akıl lazım." dedi.

Eskiden Doğu'dan ve Güneydoğu'dan hep terör haberleri geldiğine değinen Soylu, artık o günlerin geride kaldığını kaydetti.

Uzman erbaş olabilmede yaş sınırı 32'ye çıkarıldı

Bakan Soylu'nun güvenlik korucularının jandarma uzman erbaş olabilmeleri için belirlenen 27 yaş sınırını az bulması üzerine Orgeneral Çetin, "32 yaş Sayın Bakanım." dedi. Bunun üzerine salondaki güvenlik korucuları kararı alkışladı.

AdminAdmin