SPOR
Giriş Tarihi : 28-04-2021 14:09   Güncelleme : 28-04-2021 14:09

Doğu'nun Efe'si Solhanspor'da transfer çıkmazı

Doğu'nun Efe'si Solhanspor'da transfer çıkmazı

BNH - Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin Türkiye Voleybol Federasyonu AXA Sigorta Efeler Ligi'nde mücadele eden tek takımı olan Solhanspor, sporcuların doğu takımlarında oynamak istememleri nedeniyle transferde zor günler geçiriyor.

Bingöl Solhan Spor Kulübü Başkanı Ziya Sözen, yaptığı açıklamada 2021-2022 sezonu için transfer döneminin başladığını belirterek, "Oyuncu transfer etmekte zorlanıyoruz." dedi.

 Doğu Anadolu’nun takımı olmanın dezavantajlarını yaşadıklarını belirten Sözen, sözlerine şöyle deavm etti:

"Mali olarak sorumluluğumuz yerine getirmemize rağmen iyi ve kaliteli oyuncular almakta zorlanıyoruz. İyi kariyerli oyuncular önceliklerini batı takımlarından yana kullanıyorlar. Ligi domine etmiş beş/altı takım en iyi oyuncuları kendi aralarında sürekli değiştirmekte, kendi aralarında transfer yapmaktadırlar. Geriye kalan oyuncuları biz Anadolu takımları kendi aramızda transfer etmeye çalışıyoruz. Transfer ettiğimiz oyuncuları da Doğu takımı olmamızdan dolayı değerlerinin çok üzerinde transfer bedeli ödeyerek transfer ediyoruz. Bundan dolayı mali sorumluluğumuzu yerine getirmemize rağmen üst düzey kariyerli oyuncuları transfer edemiyoruz." 

Sözen, bu sebeple ligde aynı takımların şampiyon olduğunu, ilk altıdaki takımların sıralamasının değişmediğini ileri sürdü.

"Takımlardaki başarısızlık Milli Takıma yansıyor"

Takımlar arasında oyuncu kalitesi bakımından uçurumlar olduğundan ligin kalitesinin de düştüğünü savunan Sözen, "Ligi ilk altıda bitiren ve ülkemizi Avrupa’da temsil eden takımlar maalesef başarılı olamıyorlar. Takımlarımızdaki bu başarısızlık maalesef milli takıma da yansımaktadır. Bu durumun değişmesi ülkemizin menfaatine olacaktır. Ülke voleybolunun bu durumdan kurtulması için, ligin daha heyecanlı ve kaliteli geçmesi için takımların kadrolarının bir birine yakın olması lazım." diye konuştu.

Sözen, bu durumu değiştirmek için oyuncuların Doğu-Batı ayrımı yapmadan ekonomik olarak anlaştıkları kulübe gitmelerinin, ön yargılarından kurtulup Anadolu takımlarında oynamayı denemeleri gerektiğini aktardı.

Geçen yıl Efeler Ligi'ne çıktıklarını hatırlatan Sözen, şunları kaydetti:

"Geçen yıl da transfer zamanında aynı sıkıntıları yaşadık. Büyük takımlar transferlerini bitirdikten sonra geriye kalan oyuncuları diğer takımlar olarak aramızda paylaşmak zorunda kaldık. Her yıl şampiyon adaylarının ve ligi ilk dört sırada bitirecek takımların belli olduğu bir yerde bu durum ligin kalitesini ister istemez düşürüyor. Geçen yıl takımızda oynayan bütün oyuncuların mutlu bir şekilde ilimizden ayrıldığını düşünüyorum. Hiç bir oyuncumuzu ekonomik olarak mağdur etmedik. Bütün teknik heyet ve sporcuların ödemelerini gününde yaptık."

"Oyuncuların ödemelerinin gününde yaptık"

"Geçmiş dönemlerde takımımızdan alacağı olan oyuncuların bütün ödemelerini yaptık." diyen Sözen,  şuan hiç bir oyuncunun takımızdan alacağının bulunmadığını belirtti.

Sözen, ailesi ile Bingöl'e gelen oyunculara kalacakları iyi ortamlar hazırladıklarını, gelecek oyuncuların h.bir tereddüt yaşamalarını isterek, "Takımızın sosyal tesisi ve konaklama alanı olmamasına rağmen bütün oyuncularımıza evler kiraladık, bütün ihtiyaçlarını karşıladık ve rahat etmeleri için her türlü detayı düşündük. Kısacası iyi bir aile bütünlüğü yakaladık. Biz Bingöl halkı; oyuncularımızı bağrımıza bastık. Sonuç ne olursa olsun onların arkasında durduk. Bu yıl şartlarımız ve imkanlarımız daha da düzelecektir. Bu yıl takımızı tercih edecek tüm oyuncular sıcak bir aile ortamında takımıza hizmet edeceklerdir."

"Avrupa kupalarına katılmak istiyoruz"

Geçen yıl Efeler Ligi'ne yeni çıktıkları için bir takım acemilikler ve zorluklar çektiklerini, bu yıl ise bu sorunların hiç birini yaşamayacaklarını savundu.

Sözen, "Takım olarak bu yıl  ligi ilk altıda bitirip Avrupa kupalarına katılmak istiyoruz. Hedefleri olan genç ve karakterli oyuncuların takımıza transfer olmalarını bekliyoruz. Çok kaliteli ve ilkeli bir hocayla çalıştığımız için çok şanslıyız. Mehmet Şahin hocamız; gençlere önem veren, geleceğin yıldızlarını yetiştirmeye çalışan vizyon sahibi bir hocadır. Çalışmayı ve disiplini çok seven hocamızla çalışan genç oyuncular muhakkak büyük başarılar yakalayacaklardır. Bundan dolayı takımızı tercih edecek oyuncuların hiç bir tereddüt yaşamadan ilimize gönül rahatlığı ile gelebilirler." diyekonuştu.