Bingöl Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ile Kariyer Planlama Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından “Tarihe Yolculuk Paneli” düzenlendi.

İslami İlimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirililen panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez yaparken Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ve Prof. Dr. Mustafa Armağan da panelist olarak katıldı.

Panelin moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. Mehmet Mahmuz Söylemez, açılışta yaptığı konuşmada, panelin konusunu işaret ederek, "Konumuz tarihe yolculuk ama aslında panelin asıl konusu İslam Medeniyetinin iki ayrı noktası üzerinden konuşmaktır. Peygamber Efendimiz peygamberlerin son halkasıdır. Hz. Peygamberin geldiği dönemden tevhidi düşünceler dibe vurmuş ve dibe vurmuş bu düşünceleri tekrardan düze çıkarmanın gayretine girmiş ve insanlığın merkezine yerleştirmiştir. Bizde bu tevhidi düşüncelerin bu panelde hocalarımla anlatmaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Mustafa Armağan da panelde İslam Peygamberi Hazreti Muhammed'i anlatacaklarını belirterek, şunları söyledi:

"Medeniyetin merkez noktası alarak Peygamber Efendimiz ne getirdi, nasıl bir medeniyet inşa etti, nasıl devam etti ve bugün nasıl kaybettik sorularına cevap arayacağız. Peygamber Efendimiz Mekke ve Medine’de tebliğ ve irşat faaliyetlerine başlayınca kelimeyi tevhidi yani La İlahe İllallah deyin felaha erin ve kurtulun. Biz de felah ve saadet kelimeleri üzerine medeniyet inşa etme çabasında olmamız gerekiyor. Bizim bugün burada konuştuklarımız hem bilgi yenilemek hem de bir de ihmal ettiğimiz bir konuyu, elimizden alınan medeniyeti yeniden gökyüzüne çıkarıp, bütün insanlığı aydınlatma çabasında olacağız. Peygamber Efendimizi okumak, O’nu anlamak bu çabanın en başında gelir. Öyle bir dönemden geçiyoruz ki, çığırından çıkmış, bütün ilklerini kaybetmiş bir insanlık var karşımızda. Cahiliye dönemi de böyleydi. Hatta bu dönemden daha kötüydü. Fakat Efendimiz getirdiği mesajla o dönemim insanlarını bir medeniyete taşıdı.”

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ise “Nüfusunun üçte birinin Müslüman olduğu dünyada her gün Müslümanlar ölüyor. Burada bir yanlışlık olması lazım.

Neden bu hale geldi Müslüman dünyası? Peygamber Efendimiz döneminde sahabeler arasındaki o samimi hava artık yok. Sahabelerine takvası ve fedakârlığı bizde kalmadı. İnsanlar İslam için mücadele ediyordu. Bu Osmanlı’nın sonuna kadar devam etti. Bugün bu hale gelmemizin sebebi okumuyoruz, araştırmıyoruz, arşivleri incelemiyoruz. Böyle devam ettiğimiz sürece biz her gün ölmeye mahkûmuz. Bunları bizlere kimse yapmadı, bunları biz kendi kendimize yaptık, kutsallarımızı unuttuk. Biz tarihi doğru okumazsak, tarihi iyi öğrenmezsek bunlara yaşamaya mahkûm kalacağız.”  diye konuştu.

Panel soru-cevap faslı ile sona erdi.