SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-03-2021 14:47   Güncelleme : 30-03-2021 14:47

Bingöl'de pazar günleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

Son günlere Kovid-19 vakalarının artması üzerine yüksek risk grubundaki iller arasına giren Bingöl'de, pazar günleri sokağa çıkma yasaklandı

Bingöl'de pazar günleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

BNH - Son günlerde Kovid-19 vakalarının artmasıyla risk haritasındaki yeri değişen Bingöl'de uygulanacak tedbirler değişti. BUna göre pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 29/03/2021 tarihli ve 5673 no’lu sayılı Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi konulu Genelgesi gereğince Bingöl İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Kadir Ekinci başkanlığında toplandı.

Toplantıda, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uygulanacak tedbir ve kurallar risk gruplarına göre yeniden görüşülerek karara bağlandı.

Toplantıda alınan karar şöyle:

KARARLAR:

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar gereğince 1 Mart 2021 tarihinden itibaren, il bazlı uygulanacak tedbir ve kuralların illerin içerisinde bulunduğu risk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) göre belirlendiği kontrollü normalleşme dönemine girilmiş ve ilgi (a) Genelgemizle uygulanacak tedbir ve kurallar risk gruplarına göre belirlenmiştir.

29 Mart  2021 günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde,  1 Mart 2021 tarihinden itibaren uygulamaya konulan kontrollü normalleşme döneminde iller bazında ve ülke genelinde salgının seyri, vaka ve hasta sayılarında yaşanan değişiklikler, hastane genel ve yoğun bakım doluluk oranları ile uygulamaya konulan tedbirlerin salgınla mücadeledeki etkililiği gibi hususlar değerlendirilmiştir.

Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak 29 Mart 2021 günü toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda;

Yeni bir karar alınıncaya kadar illerimizin risk grupları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

 Düşük Risk Grubunda Yer Alan İller; Şırnak. (1 İl)

Orta Risk Grubunda Yer Alan İller; Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Uşak, Van. (10 İl)

Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller; Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Bingöl, Burdur, Denizli, Hatay, Kahramanmaraş, Kars, Kırşehir, Manisa, Tunceli. (12 İl)

Çok Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller; Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat, Zonguldak. (58 İl)

Bu risk grubu sınıflandırmasına göre Bingöl ili yüksek risk grubunda yer almaktadır.

İlgi (a) Genelgemizle risk gruplarına göre düzenlenen hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları yeniden düzenlenmiştir. Buna göre;

­ Hafta içi günlerde 21.00­05.00 saatleri arasında tüm Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilecektir.

­ Hafta sonlarında;

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00­05.00 saatleri arasında uygulanacaktır.

Yüksek risk grubunda yer alan illerimizde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma  21.00 ­ Cumartesi 05:00 saatleri arasıyla Cumartesi  günü saat 21.00’de başlayıp Pazar  gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacaktır.

İlimiz yüksek risk grubu içinde olduğundan, Bingöl ili genelinde Hafta içi her gün 21:00 -05:00 saatleri arasında, Cumartesi günü saat 21:00 – Pazartesi günü 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır,

Yukarıda belirtilen şekilde uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelgemizle belirlenen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler (sonraki Genelgelerle yapılan eklemeler dahil şekilde) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecektir.

İlimiz genelinde yeme­içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerleri; Sağlık Bakanlığı Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa­koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilerek ve HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00­19.00 saatleri arasında müşteri kabul edeceklerdir.

İlimiz yüksek risk grubunda bulunduğundan işyerlerinde aynı masada en fazla 2 kişinin aynı zamanda oturmasına izin verilecektir.

İlimiz genelinde yeme­içme yerleri 19:00­21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel­al şeklinde, 21.00­24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Pazar günleri ise 10.00­20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebileceklerdir.

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklere dair 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgemizde düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan iller için belirlenen usul ve esasların süregelen uygulanmasına aynen devam edilecektir.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlere ilgi (a) Genelgemizle belirlenen usul ve esasların süregelen uygulanmasına aynen devam edilecektir.

Ancak yüksek risk grubunda bulunan ilimizde 4 Nisan 2021 Pazar günü uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanacaktır. Sonraki haftalarda yüksek risk grubu iller arasında bulunan ilimiz  genelinde sokağa çıkma yasağı olan Pazar günleri için nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünler yapılmayacaktır.

Yüksek risk grubu iller arasında bulunan ilimiz  genelinde halı saha, yüzme havuzu vb. tesislere dair 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgemizde belirtilen usul ve esasların süregelen uygulanmasına aynen devam edilecektir. Girişlerde HES kodu kullanılması ve seyirci/refakatçi/misafir alınmaması kaydıyla sokağa çıkma kısıtlaması bulunan günler ve saatler dışında 09:00 – 19:00 saatleri arasında çalışmalarına,

İnternet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler için süregelen uygulamaya uygun şekilde; İl genelinde % 50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak kaydıyla 07.00­19.00 saatleri arasında faaliyette bulunabileceklerdir.

Salgının bulaşmasında önemli bir kaynak olduğu tespit edilen aile ve akraba ziyaretleri gibi ev içi etkinliklerin sınırlandırılmasına yönelik bilgilendirme faaliyetlerine il genelinde ağırlık verilecektir.

Risk grubuna göre il bazında tedbirlerin uygulanacağı kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel tam anlamıyla normalleşmenin sağlanması için; aziz milletimizin bu güne kadar sergilediği sağduyulu ve fedakârca yaklaşımını sürdürmesinin ve temizlik, maske, mesafe prensiplerinin yanı sıra hayatın her alanını kapsayacak şekilde belirlenen kurallara/tedbirlere toplumun tüm kesimlerince azami düzeyde uyulmasının önemi kadar yürütülecek denetim faaliyetlerinin etkinliği ve sürekliliği de büyük bir etkendir. Bu çerçevede ilgi (b) Genelgemizle temel esasları belirlenen “Dinamik Denetim Sürecinin” uygulanmasına kesintisiz şekilde uygulanmasına devam edilmesine,

            10.Yüksek risk gurubunda bulunan ilimiz genelinde Milli Eğitim Bakanlığınca Eğitimde yerinde karar uygulaması kapsamınca daha önce alınan Bingöl İl Hıfzıssıhha Kurulu 2021/10 No’lu kararında belirtilen ortaokul 5,6,7 sınıfları ile lise hazırlık, 9,10,11 sınıflarında uzaktan eğitime geçilmesine,

Salgının seyrini etkileyen (olumlu­olumsuz) her türlü faktörün (ilçeler arası farklılıklar, il nüfusunun yaş ortalaması, il dışından kaynaklı sorunlar vb. il bazlı özel sebepler) analiz edildiği ve bu faktörlere yönelik alınan/alınması gereken tedbirler ile yürütülen/yürütülecek olan faaliyetlerin yer aldığı İl Salgın Risk Azaltma Planı (SARAP) doğrultusunda gerekli çalışmaların aksaklığa meydan verilmeden sürdürülmesine,

        Yukarda belirtilen karara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine, Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli Adli İşlemlerin başlatılmasına,

Oy birliği ile karar verilmiştir.

 

 

AdminAdmin