Bingöl Halk Eğitimi Merkezi tarafından '1-7 Haziran Hayat Boyu Öğrenme Haftası' kapsamında kutlama programı ve yıl sonu sergisi gerçekleştirildi.

Programda öğretmen ve kursiyerlerin hazırladığı el emeği göz nuru ürünler, Halk Eğitm Merkezi Müdürlüğü bahçesinde sergilendi.

Hayat Boyu Öğrenme Haftası Kutlama Programı ve Yıl Sonu Sergisine Vali Ahmet Hamdi Usta ve eşi Şerife Şengül Usta, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Nazan Suna Alpural, Belediye Başkanı Vekili Sait Kolak, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özel, il protokolü ve davetliler katıldı.

Vali Ahmet Hamdi Usta, programda yaptığı konuşmada, Hayat Boyu Öğrenme Haftası kapsamında el emeği göz nuru çalışmaların sergilendiği yıl sonu sergisinin düzenlenmesinde emeği geçen kurum idarecilerine, çocuklara, usta öğreticilere ve kursiyerlere teşekkür etti.

Halk eğitim kurslarının tek fonksiyonun giyim, el sanatları, resim gibi mesleki konular olmadığının altını çizen Vali Usta,"Bu kurslarımızda çeşitli sebeplerle okuma yazma öğrenemeyen vatandaşlarımıza okuma yazma öğrenme fırsatı da sunuyoruz. 2023-2024 öğretim yılında 84 kursumuza 768 vatandaşımız katıldı, kurslara  devam eden kursiyerlerden çoğunluğu kadın 398 kursiyerimiz belge almaya hak kazandı." ifadelerini kullnadı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özel'de yaptığı konuşmada, Hayat Boyu Öğrenme kurumları olan öğrenim enstitüleri ve halk eğitim merkezlerinin yıl boyunca yaptıkları faaliyetler ve el emeği göz nuru ürünlerin daha önce ''öğrenme şenliği'' adı altında sergilendiğini, Milli Eğitim Bakanlığının 2021 yılında Sosyal Faaliyetler Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile her yıl Haziran ayının ilk haftasının Hayat Boyu Öğrenme Haftası olarak kutlandığıı söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi yapıldı.

Vali Usta ve protokol, el emeği göz nuru ürünlerin sergilendiği standları gezerek, kursiyerlerden çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri kapsamında 7 Haziran Cuma günü Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi Salonunda Türk Müziği Korosu Konseri düzenlenecek.