SAĞLIK
Giriş Tarihi : 29-07-2021 16:06   Güncelleme : 29-07-2021 17:14

Bingöl'de aşılanma oranı yüzde 44! Düğün ve taziyeler salgına davetiye çıkarıyor

Bingöl İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Mehmet Emin Gündoğdu, kentte görev yapan gazetecilerle bir araya geldi. Dr. Gündoğdu, salgınla ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Bingöl'de aşılanma oranı yüzde 44! Düğün ve taziyeler salgına davetiye çıkarıyor

Bingöl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Mehmet Emin Gündoğdu, Bingöl'de vaka artışlarının düşürülmesi ve insanların aşı olması için sağlık çalışanlarının büyük gayret gösterdiğini söyledi.

Kentte görev yapan gazetecilerle bir araya gelen Gündoğdu, burada yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde olduğ gibi Bingöl'de vakaların arttığına dikkat çekerek, "Vaka artışındaki sebep düğün ve taziyelerdir." dedi.

Doktor Gündoğdu, aşılama çalışmalarının sürdüğünü ve aşılanma oranının da yüzde 44'lerde olduğunu bildirdi.

"SARILMA VE TOKALAŞMA NORMAL YAPILIYOR"

Kontrollü normalleşme sürecinin başlamasıyla yer değişimlerinden kaynaklı artışların yaşandığını anlatan  Gündoğdu, şöyle konuştu:

"Yaz tatiliyle beraber hareketliliğin artması, ilimizde de dışardan gelen hemşerilerimiz, düğünlerin de artmasıyla vaka sayıları maalesef Bingöl'ümüzde artış göstermekte. Bakanımızın paylaşmış olduğu vaka sayılarına baktığımız zaman 100 bin deki vaka sayılarında son bir ayda Bingöl'de maalesef yaklaşık 5 kat bir artış görülmekte. Bunun nedenleri ise, vatandaşlarımızın pandemi öncesi alışkanlıklarına geri dönmesi, bilhassa tokalaşmanın ve sarılmanın normal bir şekilde yapılması ve vatandaşlarımızım maske, mesafe kurallarına uymamalarından dolayı vaka sayıları da arttı."

Testleri pozitif olan ve hastanelerde tedavi görenlerin yüzde 95'inin aşılarının eksik olduğunu belirten Gündoğdu, vatandaşları aşı olmaya davet etti.

Gündoğdu, özellikle toplumsal bağışıklığın oluşması için hedef olarak görülen yüzde 75'e ulaşmak için sahada yoğun bir çalışma yürüteceklerini ifade ederek, "Aşı oranına baktığımız zaman yüzde 44.3 olarak görüyoruz." dedi.

Aşı konusunda vatandaşları daha çok duyarlı olmaya davet eden Gündoğdu, "Verilerimize baktığımız zaman özellikle yaşlı kesimde aşı ile ilgili hiçbir sıkıntı olmadığını görmekteyiz. İlimizde 60 yaş bireylerde aşılama oranlarımızın yüzde 70'lerin üstünde. 70-80 yaş bireylerde ise aşılama oranının yüzde 85'lere ulaştığını görüyoruz. Aslında pandemiden en çok etkilenen, kısıtlamalardan en çok etkilenen büyüklerimizin bu konuda ne kadar hassas olduğu verilerimizde de ortaya çıkıyor. Ama maalesef aynı evi paylaşan aynı ortamı paylaşan gençlerimiz, bilhassa 17-40 yaş arasındaki insanlarımız aşıya biraz daha duyarsız. Bu vatandaşlarımızın da biran önce büyüklerimiz gibi aşılarını yapmalarıyla oranlarımızı yüzde 70'lere çekebilirsek pandemi ile olan mücadelede çok büyük bir yolu kat edeceğimizi düşünüyoruz." diye konuştu.

"ARTIŞIN SEBEBİ DÜĞÜN VE TAZİYELER"

İl Sağlık Müdürü Gündoğdu, hayatın normalleşmediğini, kontrollü devam ettiğini hatırlatarak, vatandaşların kalabalık ortamlardan uzak durmasını, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymalarını istedi.

Düğünlerin serbest olması ve geçen yıldan ertelenenlerle beraber çok yoğun bir düğün trafiği yaşandığına işaret eden Gündoğdu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu düğünlerde de maalesef vatandaşların maalesef el tutuşması, çok kalabalık ortamların oluşmasından dolayı virüsün çok hızlı yayıldığını sahada görmüş olduk. Taziyeler de aynı şekilde. Kültürümüzün uç iki parçası olan düğünler ve taziyeler çok yoğun geçmekte. Maalesef bunlarda tokalaşma, sarılma gibi eylemlerden dolayı da virüs çok hızlı bir şekilde vatandaşlar arasında yayılmakta. Özellikle son bir ay içinde vakaların bu kadar hızlı artmasının sebebi olarak düğünler ve taziyeler olduğunu söyleyebiliriz."

AdminAdmin