GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-06-2021 17:25   Güncelleme : 12-06-2021 18:04

Bingöl Valisi Kadir Ekinci’nin "Karlıova Depremi" mesajı

Geçen yıl meydana gelen ve 1 kişi yaşamını yitirdiği 5.7 büyüklüğündeki depremde,, başta Karlıova ve Yedisu olmak üzere 108 yerleşim yerinde toplam 31 bin 487 kişi etkilenmişti

Bingöl Valisi Kadir Ekinci’nin

Bingöl Valisi Kadir Ekinci, geçen yıl 14 Haziran'da meydana gelen Karlıova merkezli 5,7 büyüklüğündeki depremin yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Ekinci, mesajında, 14 Haziran 2020'de merkez üssü Karlıova ilçesi olan 5.7 büyüklüğündeki depremin bir yılını geride bıraktıklarını belirterek,  depremden Karlıova, Yedisu ve Adaklı ilçeleri ile köylerini etkilediğini hatılattı.

Maddi ve manevi yönden birçok sorun ve sıkıntıyı beraberinde getiren deprem afetinde devlet ve millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde olduklarını aktaran Ekinci, "Sıkıntılara el birliğiyle göğüs germeye, devletimizin sunduğu imkânlar ile yaralarımızı sarmaya ve en ücra köşedeki vatandaşımızın yanında olmaya gayret gösterdik." ifadesini kullandı.

Vali Ekinci, devletin tüm imkanlarını seferber edip kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli şekilde sahada yer alarak vatandaşlarn her türlü sorunuyla yakından ilgilendiklerini, öncelikli olarak barınma, ısınma, iaşe gibii ihtiyaçların karşılanmasında ilgili kurumları harekete geçirip vatandaşların mağdur olmamasına itina gösterdiklerini belirtti.

"Depremde bir Güvenlik Korucumuzu kaybettik. Mekanı cennet olsun. Allah yakınlarına sabırlar versin." ifadesini kullan Ekinci, depremden etkilenen bölgede daha güvenli, daha yaşanabilir ve her yönüyle mamur alan inşa edebilmek için devletimizin himayelerinde başlatılan çalışmaların bir kısmını tamamladıklarını bir kısmının ise tüm hızıyla devam ettiğini aktardı.

Vali Ekinci, mesajında şu bilgilere yer verdi:

"Hatırlanacağı üzere; deprem bölgesinde 108 yerleşim yerinde toplam 31.487 vatandaşımız depremden etkilenmişti. Bu süre içinde afetzedelerimiz için yapılan çalışmalarımıza bakıldığında;

-İlimiz genelinde depremden etkilenen vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanması için toplam 6.133.672,00 TL nakdi yardım dağıtılmış ve harcanmıştır.

-Karlıova, Adaklı ve Yedisu İlçelerimizde toplam 2271 Ağır hasarlı yapı tespit edilmiş; toplamda 1068 konut ve 632 ahır hak sahipliği gerçekleşmiştir.

-3 İlçemizdeki 1068 konut hak sahibinden 917 hak sahibinin yeni konut yer seçim çalışmaları tamamlanmış, kalan 151 hak sahibi için yer seçim çalışmaları devam etmektedir.

-Yine 3 ilçemizdeki 632 ahır hak sahibi için 140 yer seçimi tamamlanmış olup kalan hak sahipliği çalışmaları yapım ihalesi sonrası tamamlanacaktır.

-Depremden hemen sonra başlanan çadır dağıtımı sonucunda 2904 çadır kurulumu yapılarak vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuş, acil barınma ihtiyaçları karşılanmıştır.

-Depremden hemen sonra başlanan konteyner kurulumlarında da İlk etapta 366 konteyner dağıtımı yapılmıştır. Yıkım işlerinin başlaması ile 470 adet yeni konteyner dağıtımına daha başlanmış, Haziran 2021 sonuna kadar konteyner dağıtımının tamamlanması hedeflenmektedir.

-Tespit edilen toplam ağır hasarlı yapılardan bugüne kadar 290 adet yapının yıkımı gerçekleştirilmiş olup yıkım çalışmaları devam etmektedir.

-Valiliğimizce ihalesi yapılmak üzere 917 konut ve 632 ahır hak sahibi AFAD Başkanlığına bildirilmiş, AFAD Başkanlığı ilk etapta TOKİ’ye 70 konut ve 140 ahır ihalesi talebinde bulunmuş ve ihaleler tamamlanmıştır. 2. Etap yapım işleri için AFAD Başkanlığınca TOKİ’den 470 konut yapım ihalesi talebinde bulunulmuş; süreç Valiliğimizce yakından takip edilmektedir.

Deprem bölgesinin yeniden bayındır kılınması için, kamu kurum ve kuruluşlarımız arasındaki koordinasyonla oluşturacağımız ortak sinerji sayesinde çalışmalarımıza aynı azim ve kararlılıkla devam edecek; konut sorunu öncelikli olmak üzere acil çözüm bekleyen sorun ve ihtiyaçlarının giderilmesinde var gücümüzle çalışacağız.

Depremin ilk anından itibaren halkımızın yanında olan, maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz ve diğer devlet büyüklerimize şahsım ve Bingöl halkı adına teşekkür ediyorum.

Bu duygularla; depremde hayatını kaybeden kardeşime Allah’tan rahmet diliyor, böyle bir afetin bir daha yaşanmaması temennisiyle depremi yaşayan tüm vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, selam ve saygılarımı sunuyorum."