Bingöl Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet töreni, büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirilen mezuniyet töreninde, yaklaşık üç bin öğrenci mezuniyet sevinci yaşadı.

Karşıyaka Spor Salonunda düzenlenen mezuniyet törenine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz, Vali Ahmet Hamdi Usta, AK Parti Bingöl Milletvekilleri Feyzi Berdibek ve Zeki Korkutata, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, İklim Değişikliği Başkanı Prof. Dr. Halil Hasar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftci ve Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Veysel Turan, dekanlar, müdürler, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, öğrenci ve aileleri katıldı.

‘Bir ülkenin en büyük serveti ve varlığı insanıdır’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, ekonomik ve sosyal kalkınmanın ikinci gücü olarak toplumun ve hayatın tam merkezinde yer alan üniversitelerin, nitelikli, beşerî sermaye yetiştirerek dinamik, üretken gelişmeye açık şekilde bilgiyi insana kazandırdığını söyledi.

"Bir ülkenin en büyük serveti, varlığı nedir’ diye sorarsanız bana, ‘insanıdır’ derim." diyen Yılmaz, "Yetişmiş, nitelikli, girişimci, yenilikçi bir insan gücü, genç ve dinamik bir nüfus bir ülkenin en büyük sermayesi, en büyük varlığıdır. Bu varsa diğer varlıklar anlam ifade eder. Dolayısıyla üniversitelerimizin bu anlamdaki katkılarına çok büyük önem veriyoruz.” dedi.

“Bingöl Üniversitesi, Bingöl’den dünyaya açılmaktadır”

Pilot üniversitelerden biri olan Bingöl Üniversitesnin kısa sürede markalaştığını ve Bingöl’e değer katan bir seviyeye ulaştığını hatırlatan Yılmaz, şöyle devam etti.

 “Üniversitemiz, 16 yıl gibi kısa bir süre içerisinde 81 ön lisans, 57 lisans, 62 yüksek lisans ve 16 doktora programı olmak üzere toplamda 216 programıyla geniş bir eğitim programı yelpazesine ulaşmıştır.  38 ülkeden 91 üniversite ile iş birliği anlaşmaları ve 40 ülkeden binden fazla uluslararası öğrencisiyle Bingöl Üniversitesi, Bingöl’den dünyaya açılmaktadır. Bu hepimiz için ayrı bir gurur kaynağıdır.” 

“Bingöl balı, AB’de tescil edilecek ilk bal olacak”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Bingöl balının AB tescil sürecinde olduğunu hatırlatarak, “Tarım ve havza bazlı kalkınma alanında pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesinin, özellikle Bingöl balı için yaptığı faaliyetleri takdirle takip ediyoruz. Türkiye’de ilk ve tek olan arı ve arı ürünleri yüksek lisans ve doktora programları, üniversitemiz bünyesinde öğrenciler yetiştiriyor. Üniversitemizin 4 yıl boyunca yaptığı analizler sonucunda Bingöl balı, coğrafi işaret tescil belgesi almıştır. Yakın zaman içerisinde de Bingöl balının Avrupa Birliği ölçeğinde coğrafi işaret alan ilk bal olmasını hedefliyoruz. Bingöl Üniversitesi bünyesindeki hayvan hastanesi yine önemli bir altyapıyı oluşturuyor. Sadece Bingöl için değil, bölgeye hizmet etmek için kurulmuş önemli bir hastanedir. Üniversitemiz yeşil alanı en fazla olan Türkiye’deki ilk 5 üniversite arasındadır.” diye konuştu

Vali Ahmet Hamdi Usta da yaptığı selamlama konuşmasında: “Unutmayın gençler. Hayat uzun soluklu bir süreç. Kaybettiğinizde yenilmezsiniz. Vazgeçtiğinizde yenilirsiniz. Bugün mezun olan tüm öğrencilerimizi yürekten tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum." dedi.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ise Gazze'de yaşanan soykırım nedeniyle buruk bir sevinç yaşadıklarını belirterek, mezun öğrencileri zorlu eğitim süreçlerini başarıyla tamamladıkları için tebrik etti ve onların özgüvenli, sorumluluk sahibi bireyler olarak yetiştiğini vurguladı.

Bingöl Üniversitesinin uluslararasılaşma çalışmalarına da değinen Çapak, üniversitenin 46 ülkede 109 üniversite ile anlaşmalar yaptığını ve 484 öğrenci ile 225 personel değişimi sağladığını belirtti.

Prof. Dr. İbrahim Çapak, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Bu vesileyle üniversitemizin kuruluşunda ve bugünlere gelmesinde büyük emeği olan, mezuniyet programımıza da teşrif ederek bizleri onurlandıran Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Dr. Cevdet Yılmaz Beyefendiye, Valimiz Ahmet Hamdi Usta’ya, Bingöl Milletvekillerimiz Zeki Korkutata ve Feyzi Berdibek’e, Belediye Başkanımız Erdal Arıkan’a, ilimizin kıymetli mülki amirleri ve sivil toplum kuruluşlarına, siz öğrencilerimize, basın mensuplarına, öğrencilerimize, Bingöl halkına, anne-babalara ve siz değerli katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Başarılarınız daim olsun. Allah yardımcınız olsun.”

Yapılan konuşmaların ardından fakülte ve meslek yüksek okullarının birincileri kütüğe isimlerini çaktı.

Protoldan diplamalarını alan öğrenciler, törenin sonunda havaya kep fırlatarak mezun oldu.