GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-02-2021 13:38   Güncelleme : 25-02-2021 13:38

Bingöl Üniversitesi'nde "Anadil ve Kardeşlik" Paneli

Bingöl Üniversitesi'nde

BNH - Bingöl Valiliğince başlatılan "2021 Bingöl Kardeşlik Yılı" projesinin şubat ayı etkinliği çerçevesinde, Anadil ve Kardeşlik Paneli online olarak düzenlendi.

Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftci'nin moderatörlüğünü yaptığı ve online olarak gerçekleştirilen panelde, Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyat Bölümü öğretim elemanlarından Doç. Dr. İbrahim Usta ile Öğretim Görevlisi İbrahim Dağılma birer tebliğ sundu.

Panelin açılış konuşmasında kardeşliğin toplumsal bir olay olduğuna değinen Prof. Dr. Hasan Çiftci, toplumsal yaşamda bireylerin kendilerini güvende hissetmeleri için kardeşlik bağına ve hukukuna ihtiyaç duyduklarını belirtti.

UNESCO’nun 2000 yılında 21 Şubat gününü "Dünya Anadil Günü" ilan ettiğini hatırlatan Prof. Çiftci, şöyle konuştu:

"Birleşmiş Milletler, dünyada konuşulan dillerin yüzde 40’ının yok olma tehlikesi altında olduğunu söylüyor. UNESCO, bu yılki 21 Şubat’ın temasını eğitim ve kapsayıcılık olarak belirledi. Bugün anadillerin konuşulması ve öğretilmesi önemlidir. Bu dillerdeki akademik literatürü takip etmek önemlidir. Bu anadillerle yapılan radyo ve televizyon yayınlarını izlemek değerlidir."

Doç. Dr. İbrahim Usta, ana dilin günlük hayatta kişinin kendini en rahat ifade ettiği dil olduğunu belirterek,"Bir kimse rüyalarını hangi dilde görüyorsa, problemlerini hangi dil ile çözüyorsa, kendi içsel dünyasında hangi dil ile muamele ediyorsa, anadili de odur." dedi.,

Öğretim Görevlisi İbrahim Dağılma ise dilin insanı insan yapan en önemli öğe olduğuna söyledi. Dağılma, "Dil bir toplumun varlık hafızasıdır. Toplumsal tüm öğeler ve gelişmeler bir dili besler ve etkiler." diye konuştu.