EĞİTİM
Giriş Tarihi : 17-12-2021 13:39   Güncelleme : 17-12-2021 13:53

Bingöl Üniversitesi 'AD Bilimsel İndeksi'ne göre köklü üniversiteleri geride bıraktı

"AD Scientific Index (AD Bilimsel İndeksi) 2022 Versiyon 1” sonuçları yayımlandı. Yayımlanan sonuçlara göre Bingöl Üniversitesi, sıralamada birçok köklü üniversiteyi geride bırakarak büyük başarıya imza attı.

Bingöl Üniversitesi 'AD Bilimsel İndeksi'ne göre köklü üniversiteleri geride bıraktı

AD Bilimsel İndeksi tarafından yapılan "AD Bilimsel İndeksi 2022 Versiyon 1" Devlet Üniversiteleri ve Vakıf Üniversiteleri sıralamasının verileri kamuoyu ile paylaşıldı.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Bingöl Üniversitesi, Türkiye'de 2000 yılı sonrası kurulan bölge üniversiteleri arasında 1.’inci sırada yer alırken, 2000 sonrası kurulan üniversiteler arasında ise 8’inci oldu. 125 devlet üniversitesi sıralamasında 16.’ıncı sırada yer bulan Bingöl Üniversitesi, değerlendirmeye giren tüm üniversiteler sıralamasında ise 26.’ıncı sırada yer alarak büyük bir başarıya imza attı.  

Türkiye'nin en iyi 10 bin bilim insanı sıralamasında Bingöl Üniversitesi'nden 14 bilim insanı yer aldı  

‘AD Scientific Index’, kurumsal bazda üniversiteler arasında yaptığı sıralamanın yanı sıra Türkiye’deki üniversitelerde çalışan bilim insanlarının da sıralamasını yapıyor. İlk 10 bin bilim insanı arasından yapılan değerlendirmede; Bingöl Üniversitesi'nen bu sıralamada 14 akademisyen yer aldı. Bilim insanlarının üniversite, ülke, bölge, dünya, temel alan ve branşlardaki sıralama ve değerlendirmesini yaparak gösteren ilk ve tek çalışma olan AD Scientific Index’in sıralama ölçütleri arasında; bilim insanlarının H index, i10 index ve atıf sayısı ile birlikte toplam ve son 5 yıldaki üretkenlik katsayısı yer alıyor.  AD Bilimsel İndeksi; Tarım ve Ormancılık, Sanat, Tasarım ve Mimarlık, İşletme ve Yönetim, Ekonomi ve Ekonometri, Eğitim, Mühendislik ve Teknoloji, Tarih, Felsefe, İlahiyat, Hukuk ve Hukuk Çalışmaları, Tıp ve Sağlık Bilimleri, Doğa Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler gibi alanlarda bilim insanları arasında sıralama yapıyor.  

İlk 10 Binde Yer Alan Akademisyenlerimiz  

Doç. Dr. Kamuran Dilsiz, Fizik alanında BÜ'de 1. sırada Türkiye’de 21 sırada, Prof. Dr. Ramazan Solmaz, kimya alanında 2. sırada Türkiye’de 807 sırada, Prof. Dr. Mehmet Çiftçi, kimya alanında 3. sırada Türkiye’de 1135. sırada, Doç. Dr. Cüneyt Çağlayan, Kimya alanında 4. sırada Türkiye’de 1267. sırada, Prof. Dr. Lütfü Behçet, biyoloji alanında 5. sırada Türkiye’de 3486. sırada yer alırken sıralamaya giren diğer akademisyen ise şöyle:

Doç. Dr. İkram Orak fizik alanında, Doç. Dr. Adem Kara veterinerlik alanında, Doç. Dr.  Ferdi Akman fizik alanında, Prof. Dr. Rıdvan Polat biyoloji alanında, Prof. Dr. Hasan Kılıç ziraat alanında, Prof. Dr. Ahmet Çetin kimya alanında, Doç. Dr. Halil Şimşek veterinerlik alanında, Prof. Dr. Abdurrahman Gül veterinerlik alanında ve inşaat mühendisliği alanında Doç. Dr. Ahmet Benli yer aldı.  

“Üniversitemizde Üretken Bilim İnsanlarının Çok Olması Gurur Verici”  

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, AD Scientific Index tarafından yapılan değerlendirme sonuçlarının kendilerini gururlandırdığını söyledi.

Çapak, şunları kaydetti:

"Fiziksel alt yapısını bitirme noktasına getiren üniversitemiz gün geçtikçe bilimsel çalışmalarıyla daha çok adından söz ettiriyor. Üniversitemiz artık niteliksel çalışmalara yoğunlaşan bir kurum olarak yoluna devam ediyor. Üniversitemizde üretken bilim insanların gün geçtikçe çoğalması bizleri gururlandırıyor. Bilimsel üretkenlik yalnız ilimize değil, bölgemize, ülkemize ve dünyaya hizmet ediyor. Başta başarı sırlamasında dereceye giren bilim insanlarımızı kutlarken, Bingöl Üniversitesi Ailesi’ne de teşekkür ediyorum."

AdminAdmin