Bingöl Üniversitesi ile Güney Afrika Venda Üniversitesi arasında işbirliği antlaşması yapıldı.

Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından "Uluslararası Tarım Eğitimi İş Birliği Programı" alanında başlatılan ‘Arıcılık Alanında İş birliği Geliştirme Projesi’ kapsamında altyapı değerlendirmesinde bulunmak ve eğitim vermek amacıyla Bingöl Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (BÜAGEM) akademisyenleri Dr. Öğr. Üyesi Münire Turhan ve Dr. Öğretim Görevlisi İbrahim Şahin, Güney Afrika Venda Üniversitesi'ne beş günlük ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette, akademisyenlere TİKA Güney Afrika Cumhuriyeti Koordinatörü Abdulkadir Abuka ve TİKA uzmanı Ali Kaya eşlik etti.

Venda Üniversitesi Fen, Mühendislik ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Natasha Potgieter’in katılımıyla ile başlayan ziyaret programının ilk gününde, Bingöl Üniversitesi ihtisaslaşma alanında yapmış olduğu çalışmalara dair bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.

Toplantı sonrasında ilgili akademisyenlerle Venda Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama alanları ve laboratuvarları gezildi.

Programın ikinci ve üçüncü gününde, Dr. Öğr. Görevlisi İbrahim Şahin ve Dr. Öğr. Üyesi Münire Turhan tarafından akademik personel, öğrenciler ve bölge arıcılarına ‘Arı Yetiştiriciliği’, ‘Ana Arı Yetiştiriciliği’ ve ‘Bal Arısı Hastalık ve Zararlıları ‘eğitimleri verildi.

Programının dördüncü gününde, Venda Üniversitesi yetkilileri ve Bingöl Üniversitesi akademik personelleri tarafından bölge arıcıları ziyaret edilerek kovan üzerinde arıcılara uygulamalı eğitim verildi.

Arılık ziyaretleri sonrası Venda Üniversitesi Kurumsal Hizmetler Rektör Yardımcısı, Dr. Robert L. Martin ziyaret edilerek değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.  Program, akademisyenlerin Güney Afrika Büyükelçisi Ayşegül Kandaş’ı ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermesi ve Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak’ın Büyükelçi Kandaş ile online olarak görüşmesiyle sona erdi.