06 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli olarak yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrası bölgede çalışmalar yürüten Bingöl İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (Bingöl İHH) Arama ve Kurtarma Ekibi, 50 vatandaşımızı enkazdan sağ olarak çıkardı.

Kimi zaman kendi hayatlarını tehlikeye atarak enkaz altında kalan vatandaşları bulundukları yerden kurtarmak için yoğun çaba sarf eden Bingöl İHH’nın arama kurtarma ekipleri, depremin ilk gününden bu yana 50 kişiyi enkazdan sağ kurtardı.

Bingöl İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği Başkanı Muhittin Gili, deprem bölgesindeki çalışmalarına ilişkin şunları kaydetti:

“06 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli olarak yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrası bölgeye 5 araç ve 30 kişiden oluşan Arama ve Kurtarma Ekiplerimizi Adıyaman ve Malatya illerine sevk ettik. Ekiplerimiz, kimi zaman kendi hayatlarını tehlikeye atarak enkaz altında kalan vatandaşlarımızı bulundukları yerden kurtarmak için yoğun çaba sarf ettiler. Ekiplerimizin 2 ilde yaptığı çalışmalarda 50 vatandaşımızı enkazdan sağ olarak çıkardık. Deprem sonrası 10 İl’de İHH İnsani Yardım Vakfımız; 5 bin 852 kişiden oluşan 65 arama kurtarma ekibi ve 3 arama kurtarma köpeğiyle depremin ilk saatlerinden itibaren faaliyete başladık. İHH ekiplerinin çalışmaları sonucunda şu ana kadar 2 bin 934 kişinin ölü ve sağ olarak enkazdan çıkarıldı."

Arama kurtarmada kullanılan malzemelerin öneminde dikkat çeken Gili, yapılacak yardımlarla arama kurtarma ekiplerinin güçlendirileceğini kaydetti.