YEREL
Giriş Tarihi : 08-09-2021 17:18   Güncelleme : 08-09-2021 17:32

Belediyenin sondaj kuyuları devrede

Bingöl Belediyesi tarafından açtırılan 4 sondaj kuyusu hizmete alındı. Kuraklık sonrası mahallelerde azalan su kaynaklarına takviye yapılırken, kuyulardan sağlanan su ile yeşil alanlar da sulanıyor

Belediyenin sondaj kuyuları devrede

Bingöl Belediyesi son yılların en kurak döneminin yaşandığı kentte, içme suyu hatlarına takviye yapmak ve yeşil alanların sulanmasında kullanılmak üzere 5 mahallede başlattığı kuyu açma çalışmaları 4 mahallede tamamlandı.

Belediyeden yapılan açıklamada, ülke genelinde olduğu gibi Bingöl’de de kuraklığın ciddi şekilde etkili olduğu ve buna bağlı olarak su seviyelerinde azalmaların yaşandığı hatırlatıldı.

Kentte içme suyu ihtiyacının karşılanmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğü belirtilem açıklamada, "Kentte yaşanan kuraklığın etkisini azaltmak, vatandaşlarımızın su ihtiyacını karşılayan hatlara takviye için 612 Bin TL yatırım tutarıyla açtığımız 5 sondaj kuyusundan 4’ünde çalışmalar tamamlandı. İçmeler Mahallemizde 12 lt /sn, Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallesi’nde 10 lt /sn, Selahattin Eyyubi Mahallesi’nde 10 lt /sn, Gündoğdu Kavşağı’nda 9 lt /sn, debili su elde edildi. Yeni Mahalle’deki çalışma da devam ediyor." denildi.

Belediyen tasarruf çağrısı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağışların yüzde 75 oranında azaldığı anımsatılan açıklamada, vatandaşlara su tasarrufu konusunda çağrısı yapıldı.

Küresel ısınmayla birlikte kentteki su seviyesinin kritik sınırın altına düştüğü vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de yağışların olmaması kuraklık sorununu beraber getiriyor. Son yılların en kurak dönemini yaşadığımız bu günlerde halkımızın su tasarrufu konusunda özen göstermesi, bilinçsizce tüketimin önüne geçilmesi gelecekte yaşanacak su kıtlığının önlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Her damlanın çok kıymetli olduğunu unutmamalı ve birçok klasik tasarruflu kullanımı sağlayacak yöntemlerin uygulanması yararlı olacaktır."

AdminAdmin