Bartın Amasra ilçesinde kömür madeninde dün akşam saatlerinde meydana gelen patlamada 40 madencinin hayatını kaybetmesi Türkiye'yi yasa boğdu.

Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) bağlı maden ocağında dün saat 18.15'te suların 300 metre derinliğinde  grizu patlaması meydana geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, patlamanın meydana geldiği maden faciasının yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu.

Son gelişmeleri açıklayan İçişleri Bakanı Soylu, patlamanın 350 metre derinliğinde meydana geldiğini ve 40 madencinin şehit olduğunu açıkladı.

Soylu, Türkiye'nin bir çok yerinden gerek arama kurtarma için gerek yardım için tüm kurumların seferber olduğunu belirterek, "Arzu ederdik ve isterdik ki karşımızda hiç bir kaybımız olmadan sizlere bu açıklamayı yapabilelim."dedi.

Ekiplerin, 300-350 metre yerin altında büyük bir seferberlik ve büyük bir çaba sarfettiğini aktaran Soylu, şunları kaydetti:

"Olay olduktan sonra da kamuoyunu doğru bilgilendirmeye çalıştık. Sabah saat 07.30 itibarıyla gece yaptığımız 26 şehidimizin açıklamasından sonra 14 şehidimize daha ulaştık. Yani 40 şehidimize ulaşmış olduk. Yine orada bir kısımda yangın olmasına rağmen kahraman madencilerimiz, arama kurtarmacılarımız, arkadaşlarını orada bırakmamak için büyük bir fedakarlık ortaya koydular. 40 madencimizi 40 şehidimizi çıkarıp buradan hastanelere ulaştırdık."

Hastanelere 11 yaralının olduğuna işaret eden Bakan Soylu, 1 yaralının ise taburcu olduğunu bildirdi.

Bakan Soylu, patlamanın meydana geldiği sırada ocakta 110 madencinin bulunduğunu hatırlatarak, "110 madencimizden 58 madencimiz de kimisi kendi imkanlarıyla, büyük bir bölümü de arama-kurtarma sonucu, arkadaşlarımızın gayretleri sonucu kurtarılmış oldu. Bir madencimiz ile ilgili bir belirsizliğimiz var. Hem orada arama-kurtarma çalışmalarımız devam ediyor hem de o belirsizliğin ortadan kaldırılması için çalışmalar aşağıda devam ediyor. 40 madencimizin de kimliği belirlendi. 26 madencimizin kimliğini gece ifade etmiştik. Biraz sonra da yine 14 madencimizin kimliğini de kamuoyu ile paylaşacağız.

Burada özellikle bu çalışmaların başından itibaren ailelerle birlikte buradaydık, onlar hastanelerdeydi büyük acıları oldu. Burada mesai arkadaşlarının büyük acıları oldu. Allah hem milletimize hem ailelerine hem mesai arkadaşlarına hem de tüm madencilerimize ülkemize sabır versin. Başsağlığı diliyoruz." ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de, patlamanın yaşandığı ocakta gerekli emniyet kontrollerinin devam ettiğini belirterek, "Belirsizliğini koruyan bir arkadaşımızı da arama çalışmaları devam ediyor. Dün akşam yaptığımız açıklamada kısmen bir galeride yangın olduğunu söylemiştim. Yangın büyük oranda kontrol altına alındı ve sabah saatlerinde de ekiplerimiz giderek bu 14 kardeşimiz o bölgeden çıkardılar. Yerlerini de bildiğimizi ifade etmiştim. Şimdi yine yangının izole edilmesi ve soğutulmasıyla ilgili çalışmalarımız da bir yandan devam ediyor." diye konuştu.