GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-03-2021 19:23   Güncelleme : 04-03-2021 19:50

Askeri helikopter düştü: 9 şehidimiz var

Askeri helikopter düştü: 9 şehidimiz var

BNH - Bingöl'den kalkan askeri helikopterin Bitlis'te düşmesi sonucu 9 askerimiz şehit oldu, 4 askerimiz de yaralandı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Bingöl'den kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğradığını, 9 personelin şehit olduğunu, 4 personelin yaralandığını bildirdi. 

​Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:  

"Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesilmiştir.  

Bölgede İHA, CN-235 uçağı ve bir helikopter ile arama çalışmalarına derhal başlanmıştır.

Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edilmiştir.

Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızdan 9’unun şehit olduğu, 4 kahraman silah arkadaşımızın ise yaralandığı belirlenmiştir.

Yaralı personelimizin hastaneye sevk edilmelerine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize acil şifalar diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kaza haberi Türkiye'yi yasa boğdu

Elim kazanın ardından şehit olan askerlerimiz için çeşitli sosyal medya hesaplarından peş peşe taziye mesajları paylaşıldı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz:

"Askeri helikopterimiz elim bir kaza geçirdi. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize sabır ve başsağlığı, yaralılara şifa diliyoruz. Rabbimiz böyle acı günleri bir daha göstermesin."

Bingöl Valisi Kadir Ekinci:

"Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere kalkış yapan Kara Kuvvetlerimize ait askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan kahraman askerlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, kederli ailelerine sabırlar dilerim. Aziz milletimizin başı sağolsun."

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan:

"Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere kalkış yapan askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 9 vatan evladına Allah(C.C)‘dan rahmet; yakınlarına ve silah arkadaşlarına sabırlar diliyorum. Kazada yaralanan kahraman askerlerimize de Rabbim şifalar versin. Milletimizin başı sağolsun."

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak:

"Bingöl’den Tatvan'a gitmek üzere kalkış yapan askeri helikopterimizin düşmesi sonucu 9 askerimizin şehit olduğunu üzülerek öğrendik. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralı 4 askerimize de acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun."

AK Parti Bingöl İl Başkanı Haşim Sağlar:

"Askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Acımız büyük! Milletimizin başı sağ olsun."