GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-03-2021 16:14   Güncelleme : 29-03-2021 16:26

57. Kütüphaneler Haftası kutlanıyor

57. Kütüphaneler Haftası kutlanıyor

BNH - Kütüphane Haftası; Türkiye'de 1964 yılından beri mart ayının son pazartesi günü ile başlayan hafta olarak kutlanır. Haftanın amacı, vatandaşların kütüphaneleri yakından tanımalarını sağlayarak daha çok yararlanmalarını sağlamaktır.

Bingöl İl Halk Kütüphamesi Müdürü Muhammed İnan İşlek, Kütüphanler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Halk Kütüphanelerinin, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren, toplumun bilgi ihtiyacını karşılayan ,toplumda okuma alışkanlığının gelişmesinde rol alan, düşünce ve bilgi ürünlerinin insanlar arasında paylaşılmasını sağlayan kurumlar nolduğunu belirtti.

Halk kütüphanelerinin kadın, erkek her yaştan, her düzeyde ve her meslekten okuyucunun her konudaki düşünce ve sanat ürünlerinden ücretsiz ve özgürce yararlanmasını sağlayan bilgi merkezleri olduğunu aktaran İşlrk, şunları kaydetti:

"Kütüphane olarak vizyonumuz toplumda okuma alışkanlığının gelişmesi ve yerleşmesi için insanların bilgiye erişimimi sağlayarak bilgi toplumuna geçişte gerekli rolü üstlenmektir. Her yıl mart ayının son pazartesi günü ile başlayan Kütüphaneler Haftası bu sene de 29 Mart -4 Nisan tarihleri arasında kutlanılacaktır. Haftanın amacı; toplumda kütüphane algısını oluşturmak, bireylere okuma alışkanlığının kazandırmak ve kütüphane kullanımını artırmaktır. İlimizde pandemi kuralları gözetilerek hafta boyunca çeşitli kültürel faaliyetler yapılacaktır. Bingöl İl Halk Kütüphanesi olarak 57. Kütüphane Haftamızın özelde Bingöl’ümüze ; genelde ülkemize hayırlar getirmesini temenni eder; kitaplı kütüphaneli bir yaşam diliyoruz."